rozmowa kwalifikacyjna
Fot. Pexels.com

Każda rozmowa rekrutacyjna wygląda inaczej. Jednak niektóre pytania pojawiają się bardzo często. Występują one w różnych firmach i na różnych stanowiskach. Co to za pytania? Jak na nie odpowiedzieć?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/pytania-i-odpowiedzi-na-rozmowie-kwalifikacyjnej/

Opowiedz kilka słów o sobie

Rozmowa rekrutacyjna odbywa się według pewnego schematu. To pytanie może pojawić się w jej pierwszym etapie. Ma ono za zadanie przełamać pierwsze lody i rozluźnić kandydata. Dlatego poza pracą i swoją karierą można opowiedzieć o swoich zainteresowaniach. Pokaże to także Twoją drugą stronę, bardziej prywatną.

Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować? / Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Pytania te nie są identyczne jednak rzadko pojawiają się oba na tej samej rozmowie o pracę. Odpowiadając na pierwsze pytanie warto odnieść się do misji firmy i pozytywnych stron jakie widzisz w całym przedsiębiorstwie. Ważne tej tu pokazanie swojej własnej wiedzy o firmie. Powinieneś ją mieć przy przygotowywaniu się do rozmowy rekrutacyjnej.

W przypadku drugiego pytania musisz wskazać te aspekty, które sprawią, że jesteś dopasowanym kandydatem do konkretnego stanowiska. Warto opowiedzieć o swoich mocnych stronach. Tutaj należy się także wykazać znajomością stanowiska pracy.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Pytanie to pojawia się coraz rzadziej. Pracodawcy zadają je, aby dowiedzieć się o Twoich celach na przyszłość, tego w jaką stronę chcesz się rozwijać. Jednak najważniejsze jest to czy widzisz siebie w ich firmie za 5 lat. Ponieważ przedsiębiorstwa nie chcą prowadzić częstych rekrutacji na to samo stanowisko.

Jeśli nie masz planu – nie kłam. Powiedź o drobnych rzeczach jakie planujesz jak ukończenie kursu czy szkolenia czy rozwój jakiejś umiejętności. Pokaże to chęć rozwoju.

Rozmowa rekrutacyjna, a pytanie o zarobki

Rozmowa o finansach pojawia się zawsze. Nie unikniesz tego pytania. Jeśli firma podała w ogłoszeniu widełki płacowe to jesteś w lepszej sytuacji ponieważ wiesz ile maksymalnie mogą Ci zapłacić.

Jeśli nie podano takie kwoty warto wcześniej sprawdzić jak wygląda mediana zarobków na tym stanowisku w mieście, w którym aplikujesz. Podczas rozmowy powiedz konkretną kwotę, nie mów ogólnikami jak dobre pieniądze tylko podaj konkretną kwotę ile to dla Ciebie oznacza.

Zobacz też: http://www.filtrbiznesu.pl/rozmowa-o-prace-jak-sie-przygotowac/

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ