Dodatki rodzinne za granicą

Nie każdy wyjeżdżający do pracy za granicę ma świadomość, że prócz możliwości zarobienia większych pieniędzy, może skorzystać również z różnego rodzaju dodatkowych świadczeń przysługujących każdemu, kto pracuje legalnie i odprowadza podatki. Co ważne, dodatki rodzinne za granicą, na przykład w Niemczech, są znacznie wyższe niż w naszym kraju, w związku z czym warto się o nie starać. Oczywiście nie każdy ma prawo do takiego dodatku, ale warto przynajmniej to sprawdzić.

Kiedy można ubiegać się o dodatek?

Podstawowym warunkiem uzyskania jakiegokolwiek dodatku rodzinnego za granicą jest konieczność podjęcia legalnego zatrudnienia w kraju, w którym staramy się o tego typu świadczenie, a zatem odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy. Jeśli pracujesz legalnie, sezonowo, na przykład w Niemczech, istnieje duża szansa, że takie dodatkowe świadczenie otrzymasz. Dodatki rodzinne za granicą w zdecydowanej większości przypadków odnoszą się do dzieci. Osoba starająca się o takie świadczenie musi być zatem rodzicem lub prawnym opiekunek dziecka w wieku do 18 roku życia, lub w niektórych sytuacjach starszego, na przykład wówczas, gdy dziecko wciąż się uczy. Poza tym w wielu krajach, na przykład w Holandii, warunkiem uzyskania świadczenia jest nie tylko legalna praca, ale i zamieszkanie z dzieckiem w tym kraju.

Jak uzyskać dodatkowe świadczenie?

Po spełnieniu podstawowych kryteriów należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania, ewentualnie właściwym dla siedziby firmy, która nas zatrudniła. Przygotowanie dokumentów uprawniających do otrzymania rodzinnego dodatku za granicą, w przypadku braku znajomości języka, może być jednak kłopotliwe. W takich sytuacjach warto korzystać z usług wyspecjalizowanych firm podatkowych, które za przygotowanie i doręczenie w odpowiednie miejsce wypełnionych dokumentów pobierają stałą, niewielką opłatę. Warto podkreślić, że dodatki rodzinne za granicą przysługują nawet wówczas, gdy podobne świadczenia pobierane są na dziecko w Polsce. Wówczas są one po prostu pomniejszane o kwoty pobrane w naszym kraju.

Pracując w niektórych europejskich krajach sezonowo, zaledwie przez kilka miesięcy w roku, wciąż można liczyć na uzyskanie dodatkowych świadczeń na dzieci. Choć po pomniejszeniu o dodatki pobrane w Polsce nie są to kwoty przesadnie wysokie, to jednak warto się o nie starać, zwłaszcza że nie jest to przesadnie trudne. W przypadku braku znajomości procedur i języka, w uzyskaniu zagranicznego dodatku rodzinnego może pomóc wyspecjalizowane biuro rachunkowe.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ