Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny należy do najpopularniejszych kredytów. Dzięki niemu można sfinansować budowę, czy zakup domu bądź mieszkania. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest ostatecznie hipoteka, czyli przepisanie praw własności do nieruchomości na bank, aż kredyt nie zostanie spłacony.

Co warto wziąć pod uwagę przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem bardzo poważnym, dlatego przed rozpoczęciem inwestycji i jego zaciągnięciem trzeba dobrze rozważyć swoje możliwości finansowe – nie tylko obecne, ale również w przyszłości. Z racji tego, że koszty takich inwestycji są bardzo duże, sięgające kilkuset tysięcy złotych, to również wartość zaciągniętego kredytu jest spora. Z tego też powodu jego spłata jest rozłożona na wiele lat, zwykle około 30.

Kolejną sprawą jest korzystna oferta bankowa. Banki kuszą obecnie licznymi ofertami kredytów hipotecznych. Dlatego tak bardzo ważny jest wybór najbardziej optymalnej z punktu widzenia konkretnego kredytobiorcy. Do najważniejszych aspektów należą koszty kredytu. Są to przede wszystkim koszty oprocentowania, ale należy też doliczyć koszty aktu notarialnego w celu uzyskania hipoteki, czy różne opłaty związane z kosztami otrzymania kredytu. Istnieje również możliwość zaciągnięcia kredytu w obcej walucie, ale trzeba wziąć pod uwagę ryzyko zmiany kursu.

Ponadto ważne jest dobranie odpowiednich warunków spłaty, czyli ilości i wysokości rat kredytu, gdyż będzie miało to wpływ na miesięczną wysokość rat i ich ilość, a tym samym na komfort spłaty. Możliwe jest wybranie kredytu z ratami malejącymi lub równymi. W przypadku rat malejących, zaletą są niewątpliwie coraz niższe koszty spłaty wraz z upływem czasu, ale trzeba liczyć się ze stosunkowo wysokimi ratami na początku spłaty kredytu.

Ubezpieczenie kredytu

Podstawą zabezpieczenia kredytu hipotecznego jest właśnie hipoteka. Jednak zanim zostanie ona ustanowiona, to zabezpieczeniem może być również poręczenie, środki na koncie, czy lokacie lub też ubezpieczenie kredytu. Ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest ważne nie tylko ze względów formalnych. Jest to również ważna forma zabezpieczenia samego kredytobiorcy, przede wszystkim z uwagi na fakt, że spłata takiego kredytu trwa wiele lat, a w tym czasie mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje utrudniające, czy wręcz uniemożliwiające spłatę kredytu. Ubezpieczenie zaś pozwoli na zapewnienie środków na spłatę w takich przypadkach.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ