Jednym z dowodów na to, że Unia Europejska stawia duży nacisk na ochronę środowiska jest kredyt ekologiczny realizowany w ramach FENG. Perspektywa finansowa Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 przewiduje bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorców chcących zadbać o efektywność energetyczną oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Europejski Zielony Ład na dobre zadomowił się na polskim rynku o czym świadczy ogromne zainteresowanie kredytem ekologicznym w minionym roku.
Jakie inwestycje można zrealizować w ramach kredytu ekologicznego?
Niezależnie od tego czy planujemy modernizację infrastruktury czy wdrożenie energooszczędnych procesów produkcyjnych, kredyt ekologiczny to instrument, który może nas zainteresować. Otrzymane środki możemy przeznaczyć na:
- Termomodernizację obiektu – montaż nowoczesnej stolarki okiennej oraz drzwiowej, docieplenie dachu/ściany czy też instalację systemu ogrzewania/wentylacji/klimatyzacji.
- Efektywne energetycznie linie technologiczne – modernizacja lub wymiana maszyn.
- Wdrożenie systemów odnawialnych źródeł energii.
- Zakup prawnych i niematerialnych wartości w postaci licencji, patentów czy też praw własności intelektualnej.
Jakie warunki należy spełnić w celu uzyskania kredytu ekologicznego?
Z uwagi na to, że kredyt ekologiczny wymaga podpisania umowy z bankiem komercyjnym, ubiegający się o niego przedsiębiorcy muszą posiadać stosowną zdolność kredytową. Ponadto, realizacja inwestycji musi być poprzedzona audytem energetycznym, który będzie stanowił uzasadnienie dla planowanych działań, wskazując ich charakter oraz zakres. Aby ubiegać się o kredyt ekologiczny należy reprezentować sektor MŚP lub spółkę o średniej kapitalizacji (mid-caps/small mid-caps). Warto dodać, że działalność musi być prowadzona na terenie Polski.
Ile wynosi dofinansowanie i kiedy otrzymuje się kredyt ekologiczny?
Suma dofinansowania zależy od kilku czynników i może wynieść maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych przeznaczanych na daną inwestycję. Niezmiernie istotny jest charakter przeprowadzanych działań, miejsce ich realizacji, a także wielkość przedsiębiorstwa. Uzyskiwana bezzwrotna dotacja służy spłacie zaciągniętego wcześniej kredytu w banku komercyjnym, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Warunkiem otrzymania kredytu ekologicznego jest uzyskanie promesy od banku komercyjnego. Następnie, po akceptacji projektu przez BGK, przedsiębiorca zostaje upoważniony do otrzymania premii ekologicznej.
Weź udział w kolejnym naborze!
Bez względu na to czy Twój projekt nie spełnił wymagań dofinansowania w minionym roku czy zamierzasz ubiegać się o dotację po raz pierwszy, koniecznie skonsultuj planowane inwestycje ze sprawdzoną firmą doradczą. GS Energia przeanalizuje założenia Twojego projektu oraz przeprowadzi rzetelny audyt energetyczny, dzięki któremu Twoja aplikacja będzie wiarygodna i zwiększy Twoje szanse na kredyt ekologiczny. Jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy pomimo ograniczonych środków inwestycyjnych chcą się rozwijać i dbać o środowisko naturalne.