20 franków napoleon III

Epoka napoleońska to bardzo burzliwy i jednocześnie ważny okres w dziejach świata. Na kartach podręczników do  historii można przeczytać przede wszystkim o wielu ciekawych bitwach, które miały miejsce w różnych częściach Europy, a także poza Starym Kontynentem. Z Napoleonem Bonaparte wiąże się również reforma monetarna i upowszechnienie franka w wielu krajach. Monety historyczne z okresu świetności Francji, tak zwane napoleony, są bardzo cenione na rynku numizmatycznym. Wśród nich dużą popularnością cieszy się moneta Napoleon III.

Ambitny bratanek Napoleona

W niedługim czasie od śmierci Napoleona I do władzy dochodzi jego bratanek. Napoleon III nie chce być gorszy od swojego słynnego wuja i również ma ambitne plany dotyczące Francji. Jednak w przeciwieństwie do swojego poprzednika sukcesy odnosi głównie na polu gospodarczym i społecznym.  Chce on, aby frank był walutą ogólnoświatową o podobnym, a nawet większym znaczeniu niż funt brytyjski. Nie udaje mu się w pełni zrealizować tych planów, ale reforma pieniężna, którą zainicjował, przyczynia się do poprawy wymienialności walut pomiędzy krajami.

Największym sukcesem Napoleona III jest niewątpliwie powstanie Łacińskiej Unii Monetarnej w 1865 roku, do której oprócz Francji należały Belgia, Włochy, Szwajcaria, a w późniejszym czasie również Grecja. Z porozumieniem walutowym było stowarzyszonych także wiele innych państw. Za porażkę francuskiej dyplomacji należy uznać jednak odrzucenie przez pozostałe kraje  propozycji ustanowienia franka jako jednolitego środka płatniczego w całej unii. Państwa członkowskie zachowały swoje narodowe waluty, ale w obiegu pozostały tylko srebrne monety o identycznej masie i zawartości kruszcu w stosunku do francuskiego franka.  Dzięki temu można było je swobodnie wymieniać i płacić nimi dowolnym kraju na terenie całej wspólnoty. Unia przetrwała do  1926 roku, ale po przegranej wojnie Francji z Prusami jej znaczenie zmalało.

Monety historyczne z tego okresu

Po rządach Napoleona pozostały między monety historyczne z jego wizerunkiem. Są one chętnie kupowane przez kolekcjonerów, ponieważ mają dużą wartość numizmatyczną. Do najbardziej popularnych należy moneta 20 franków Napoleon III. Wyróżnia się ona ciekawym wzornictwem, ładnym wykonaniem i dużą płynnością. Stanowi również symbol pewnej epoki, w której Francja była u szczytu swojej potęgi. Warto również zwrócić uwagę na inne nominały z tego okresu, na przykład srebrną monetę pięć franków, która także jest bardzo cenna.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ