5 mitów na temat inwestycji w złoto

Planujesz inwestycję w złoto? Sprawdź, które z powszechnych przekonań na ten temat są nieprawdziwe.

Mit 1.: złoto to inwestycja dla bogatych

Myśląc o inwestycji w złoto, większość z nas z góry zakłada, że mowa o kruszcu, który waży co najmniej 250 gramów.  A nie jest to prawdą, ponieważ sztabki mogą mieć różną wagę, a tym samym różną wartość. Osoby, które chcą zainwestować mniejsze pieniądze – nawet około 200 zł – mogą bez problemu zakupić fizyczne złoto. Wiele mennic posiada w swoich ofertach sztabki jednogramowe, które podobnie jak ich większe odpowiedniki posiadają unikalne numery oraz certyfikaty autentyczności. 1-gramowe sztabki wybija m.in. jedna z pięciu głównych mennic na świecie Argor-Heraeus.  Alternatywą dla sztabek są złote monety bulionowe, które także występują w mniejszych gramaturach.

Mit 2.: nieważne od kogo kupujesz złoto

Mimo, że obecnie istnieje  wiele  możliwości zakupu złota inwestycyjnego, to powinieneś wiedzieć, że niektóre opcje są lepsze niż inne. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że nie wszyscy dostawcy oferują złote sztabki posiadające akredytację LBMA, a te właśnie osiągają wyższe ceny na rynkach wtórnych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że to nie pojedyncze sztabki posiadają wspomniane certyfikaty autentyczności, ale akredytację LBMA otrzymuje producent – tym samym wszystkie sztabki, które znajdują się w jego ofercie. 

Mit 3: produkcja złota spada

Obecnie największym producentem złota są Chiny, które mają około 13% udziału w światowym wydobyciu tego kruszcu. Jakie to ma znaczenie? Otóż produkcja złota jest rozproszona, co oznacza większe bezpieczeństwo dostaw, a także ograniczone ryzyko gwałtownych wzrostów cen. Warto pamiętać, że wraz z rozwojem nowych technologii rośnie także zapotrzebowanie na ten kruszec w przemyśle. Złoto jest najbardziej kowalnym metalem na świecie, 1 gram złota może zostać rozprasowany na powierzchni 1m2!

Mit 4: Niskie stopy procentowe powodują wzrost cen złota

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że stopy procentowe mają ścisły i przewidywalny wpływ na cenę złota. Ma na to wpływ większa liczba czynników, wśród których można wymienić: popyt inwestycyjny, kondycje amerykańskiej waluty, podaż złota czy też popyt na fizyczne złoto z sektora przemysłowego.

Mit 5: inwestycja w złoto wymaga specjalistycznej wiedzy

Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, aby móc z korzyścią inwestować w fizyczne złoto. W przypadku zakupu sztabek trzeba przede wszystkim sprawdzić wiarygodność dostawcy (np. licencję na obrót złotem wydawaną przez Narodowy Bank Polski), a także kapitał zakładowy spółki oraz oczywiście stan wybranego produktu. Bardziej skomplikowana jest inwestycja w monety kolekcjonerskie – tu rzeczywiście wiedza numizmatyczna okazuje się bardzo przydatna.

Pamiętaj, że na chwilę obecną sztabki złota są najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem inwestycyjnym dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z metalami szlachetnymi. Ich ceny są atrakcyjniejsze niż monet bulionowych, zawsze opatrzone certyfikatem autentyczności, a przy wyborze mniejszych gramatur nie ma problemu z ich natychmiastową odsprzedażą.

https://idfmetale.pl/

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ