Od czego zależy cena złota

Ceny złota z roku na rok coraz bardziej wzrastają.  Wiele osób właśnie z tego względu decyduje się na to, aby w nie zainwestować. Jednak by móc podejść do tego tematu w profesjonalny sposób warto zorientować się w tym, na jakiej podstawie kształtuje się cena złota. Wówczas można zdecydowanie precyzyjniej opracować swoją strategię inwestycyjną. Pozwala to uniknąć niepotrzebnego ryzyka finansowego, a także i pewnych strat.

Cena złota a polityka

Cena złota ma między innymi sporo wspólnego z polityką oraz tym, co dzieje się na świecie. Cały proces ustalania ceny złota opiera się na czymś, co nosi nazwę fixing. Bardzo silną pozycję na rynku ma giełda Londyńska, dlatego to właśnie nad Tamizą ustala się cenę złota. Pieczę nad tym sprawuje specjalne Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców. Przez okres naprawdę długich lat, jedynie kilka banków ustalało cenę złota. Był to między innymi Barclays czy też Scotiabank. To właśnie one podczas konferencji ustalały kwestie związane ze złotem i wysuwały deklarację dotyczącą tego, ile sztabek konkretnie chcą zakupić. Na początku XXI wieku pojawiły się jednak duże zmiany w tym zakresie. Dzięki temu powstała specjalna elektroniczna platforma, przy pomocy której można ustalać cenę złota na podstawie rzeczywistych notowań. Do współpracy zaproszono także inne podmioty finansowe, między innymi Bank of China, czyli rynek azjatycki. Wejdź na stronę,  by dowiedzieć się więcej od czego zależy cena złota

Na cenę złota dokładnie wpływa kilka czynników, w tym między innymi podaż oraz popyt. Oczywiście czasem te dwie wartości sprawiają, że na krótką metę złoto może nieco tracić na swojej wartości. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej zawsze zapewniają solidny i regularny wzrost. Popyt to oczywiście banki centralne, przemysł jubilerski oraz prywatni inwestorzy. Podaż na złoto jednak mimo wszystko się specjalnie nie zwiększa. Dlaczego? Przede wszystkim jego wydobycie w ostatnich latach wyraźnie spadło, ponieważ nie ma nowych miejsc do jego poszukiwań. Czasem takie przedsięwzięcia przestają być również rentowne, ponieważ maszyny do wydobycia są drogie, a znaleziska coraz rzadsze.

Na cenę złota wpływ ma również kurs dolara amerykańskiego. Jeśli cena złota wzrasta, wówczas następuje znaczny spadek wartości dolara. Cena złota jest wyrażana w walucie amerykańskiej i właśnie z tego względu następują takie wahania i wzajemna zależność.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ, jest również koniunktura gospodarcza. Jeśli jest okres giełdowej hossy, wówczas cena złota zazwyczaj ulega spadkowi. Natomiast w bessie jego cena najczęściej wzrasta. Trzeba również podkreślić fakt, że złoto cieszy się sporą popularnością niezależnie od tego, jaki panuje w danym momencie czas. Nawet w trakcie konfliktów zbrojnych czy też wyborów, popyt na nie może być całkiem spory.

Największy wpływ na cenę złota mają jednak mimo wszystko stopy procentowe. Tam gdzie są niskie stopy procentowe, można wyraźnie zauważyć dużo większe zainteresowanie złotem. Jeśli kruszec jest często kupowany, wówczas dochodzi do wzrostu jego wartości. Czynników wpływających na wzrost ceny złota, jest naprawdę wiele. Trudno jednoznacznie określić, co w danym momencie wywiera na cenę złota największy wpływ. Prowadzi się w tym celu analizy, jednak ceny potrafią zmieniać się naprawdę dynamicznie. Dlatego aby w nie inwestować i przede wszystkim robić to z powodzeniem, konieczne jest bez wątpienia zainteresowanie się tymi czynnikami. Ich samodzielna analiza pozwala na dokonanie inwestycji w najlepszym momencie. By dowiedzieć się więcej od czego zależy cena złota, warto poszukiwać informacji na profesjonalnych stronach. Taką stroną jest między innymi: https://mennica-krakowska.pl/31-cena-zlota.

Ile kosztuje gram złota?

Cena złota za gram cały czas ulega pewnym modyfikacjom. Z tego względu trzeba oczywiście cały czas śledzić, ile kosztuje gram tego szlachetnego kruszcu. Złoto czystej próby 999, to koszt około 230 złotych za gram. Złoto o próbie 750 to natomiast koszt mniej więcej 160 zł za gram. Bardzo popularna próba 585, kosztować nas będzie 120 złotych za gram. Natomiast próba 333, to 60 zł za gram. Oczywiście im wyższa próba, tym czystsze jest złoto i z punktu widzenia inwestora, dużo bardziej opłacalne jest zainwestowanie właśnie w nie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ