Ile pieniędzy potrzeba, aby kupić akcje online

Masz oszczędności i myślisz o zakupie akcji? Zastanawiasz się, jaką kwotę przeznaczyć na inwestycję? Sprawdzamy, jakiej wysokości kapitał indywidualni inwestorzy przeznaczają na zakup akcji online.

Dlaczego akcje cieszą się dużą popularnością?

Akcje należą do najpopularniejszych instrumentów inwestycyjnych, a powodów tego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Przede wszystkim wielu inwestorów postrzega akcje jako mało ryzykowny sposób pomnożenia posiadanego kapitału. Nie oznacza to, że ryzyko nie występuje – obciążona jest nim każda inwestycja. Doświadczenie jest jednak niezwykle pomocne przy typowaniu spółek z potencjałem zarobku.

Kupując akcje online, akcjonariusze:

  • mogą mieć wpływ na funkcjonowanie spółki,
  • mogą otrzymać dywidendę.

Akcje mogą też być atrakcyjną inwestycją nawet w czasie kryzysu. Wówczas inwestorzy są szczególnie zainteresowani akcjami spółek komunalnych czy działających w branży spożywczej. Mniejszą popularnością podczas bessy cieszą się z kolei spółki z branży technologicznej.

Jaka kwota jest potrzebna na zakup akcji?

Trudno wskazać sumę, jaka jest niezbędna do zakupu akcji – to zależy od wybranej spółki, ceny i planowanej liczby akcji, jakie mają zostać nabyte. Jeżeli zastanawiasz się, jaka kwota to minimum, to pewną wskazówką może być minimalne wymagane zasilenie początkowe na rachunku inwestycyjnym. Może to być zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy euro.

Jeżeli przeanalizować wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów z ostatnich lat, to można zauważyć, że kwoty środków znajdujących się w portfelach indywidualnych inwestorów rosną. Przykładowo:

  • w 2009 r. – 28,3 proc. inwestorów indywidualnych deklarowało wartość portfela do 10 000 zł, a 14,8 proc. od 50 000 do 100 000 zł,
  • w 2015 r. – było to odpowiednio 15,9 proc. i 17,7 proc.
  • w 2021 r. – było to odpowiednio 8,8 proc. i 18,1 proc.

Warto jednak pamiętać, że podane kwoty dotyczą inwestycji w różne instrumenty, nie tylko akcje.

Dlaczego warto zacząć od małych kwot?

Inwestorzy, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z giełdą i akcjami, powinni zacząć od drobnych kwot. Warto kupić nawet po jednej akcji spółek z różnych segmentów, aby obserwować zmiany cen. To cenna lekcja – pozwala zdobyć doświadczenie, które w przypadku inwestowania jest niezbędne.

Jesteś początkującym inwestorem? Pamiętaj, że przeznaczając na zakup akcji niewielką kwotę, możesz sprawdzić, czy odpowiada Ci inwestowanie akurat w ten instrument. Być może uznasz, że długoterminowe inwestowanie nie jest dla Ciebie i spróbujesz handlu walutami na Forex.

Tworząc pierwszy portfel inwestycyjny, nie zapomnij też o dywersyfikacji. Pozwala ona ograniczyć ryzyko. Na początek w portfelu możesz mieć akcje nawet kilkunastu spółek z różnych sektorów.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ