Oszczędzanie, nie jest cechą charakteru. To umiejętność, której uczymy się przez całe życie. Dlatego, jeśli chcemy oszczędzać, musimy nauczyć się kilku ważnych rzeczy. Oto one…
Na początku – ustal sobie cel na który chcesz zaoszczędzić.
Cel jest bardzo ważny. Nie musi być to od razu cel fizyczny. Twoim celem, może być np odbudowanie Twoich oszczędności, do poziomu sprzed ostatniego, dużego wydatku. Gdy już obierzesz sobie swój cel, przemyśl jakimi krokami chcesz do niego dojść. W skrócie – jak duże kwoty, chcesz na niego odkładać.
Jak oszczędzać?
1. Jeśli masz nawyk kupowania przedmiotów za pomocą karty bankomatowej – koniecznie go porzuć. Karta daje bowiem wolność finansową i nie ogranicza naszych wydatków. Jeśli więc masz taką możliwość – koniecznie zabieraj odliczoną gotówkę do sklepu.
2. Rób jedne i duże zakupy. Będzie to lepszym rozwiązaniem, niż codzienne bieganie do sklepu po jakieś drobnostki. W czasie tych codziennych wypadów, może się okazać, że wydasz znacznie więcej, niż planowałeś.
3. Zorganizuj sobie czas… Wielu z nas gdy nie ma co robić, idzie na zakupy. Ok, tak też można „zabić czas”. Można też tak zorganizować sobie rozrywkę, by nie wydawać pieniędzy, bądź wydać jedynie grosze. Jak? Można zaprosić koleżankę do domu, przygotować sobie kąpiel albo… po prostu się zdrzemnąć.
4. Bądź systematyczny. W oszczędzaniu, koniecznie trzeba być systematycznym. Nie można sobie pozwolić na to, by jednego miesiąca odłożyć a drugiego – nie. Jeśli tak zrobimy, prawdopodobnie w ten sposób zakończy się nasze oszczędzanie. Miej na uwadze, że nawet oszczędzanie niewielkich kwot ma ogromny sens. Zwykłe 50 złotych w przeciągu miesiąca, w skali roku daje nam 600 złotych. A więc połowę najniższego wynagrodzenia.
5. Jedzenie koniecznie w domu… Czy kusi Cię, by od czasu do czasu „zjeść coś na mieście”? Ok, to w sumie fajny sposób na spędzenie wolnego czasu ze znajomymi. Ale… nie rób tego codziennie. Nawet niewielkie zakupy w zakładowej stołówce, są znacznie droższe od posiłku przygotowanego w domu.