Oprocentowanie nominalne lokat bankowych jest bardzo niskie, nawet w przypadku ofert wygrywających ranking lokat terminowych. Mimo to specjaliści rynku finansowego nadal namawiają na ten sposób oszczędzania. Po pierwsze, pieniądze złożone na lokacie poskramiają skłonność do rozrzutności, a klient dziesięć razy zastanowi się przed ich wydaniem. Po drugie, zysk z lokaty pozwala zniwelować efekt utraty siły nabywczej pieniądza, chroniąc w ten sposób Twoje oszczędności przez inflacją. Po trzecie, to bodaj najbezpieczniejszy i najprostszy sposób na inwestowanie. Oczywiście aby zysk był widoczny, musisz znaleźć ofertę o najwyższym oprocentowaniu – pomoże Ci w tym ranking lokat terminowych. Sprawdź zatem, na co zwracać uwagę podczas analizowania takiego zestawienia.
Czas trwania lokaty
Logicznym jest, że czas wpływa wprost proporcjonalnie na zysk z lokaty. Im dłuższy termin trwania depozytu, tym wyższy zysk zdążą wypracować Twoje pieniądze. Jeśli zatem w najbliższych miesiącach nie będziesz wydawać swoich oszczędności, warto szukać wśród lokat półrocznych i rocznych.
Nie jesteś pewien, kiedy będziesz potrzebować pieniędzy i nie chcesz ich zamrażać na cały rok? W takim razie możesz wybrać np. lokatę kwartalną z miesięczną kapitalizacją odsetek. W rankingu znajdziesz również lokaty terminowe na 1-2 miesiące, które po upływie tego czasu ulegają automatycznemu odnowieniu. Zwróć jednak uwagę na warunki obowiązujące przy opcji odnawialnej – może się bowiem okazać, że kolejna lokata przyniesie Ci znikomy zysk na poziomie 0,01%! W tej sytuacji bardziej opłacalne jest zerwanie lokaty po upływie jej terminu i założenie zupełnie nowej.
Oprocentowanie nominalne lokat
Oczywiście ranking lokat terminowych otwierają produkty z najwyższym oprocentowaniem nominalnym. Pamiętaj jednak, że lokata roczna na 1,5% zapewni Ci wyższy zarobek niż lokata półroczna na 2,5%.
Koniecznie weź także pod uwagę podatek od dochodów kapitałowych, który pomniejszy Twój zysk z lokaty o 19%. Oprocentowanie nominalne nie uwzględnia tego kosztu, dlatego żeby policzyć rzeczywisty zarobek, skorzystaj z wygodnego kalkulatora lokat.
Bardzo ważne jest również charakter oprocentowania – stałe zapewnia wiadomy i pewny zysk, z kolei na zmiennym możesz stracić lub zyskać w zależności od aktualnych stóp procentowanych.
Ranking lokat terminowych – dodatkowe warunki
Przy wyborze lokaty klienci najczęściej sugerują się oprocentowaniem i czasem trwania. Jednak należy również przyjrzeć się „kruczkom”, które pojawiają się przy każdym produkcie i często warunkują możliwość założenia depozytu.
Ranking lokat terminowych powinien dostarczyć Ci niezbędnych informacji na temat warunków stawianych przez bank. Bardzo często zdarza się, że lokata jest niedostępna dla klientów, którzy nie posiadają konta w danym banku. Z kolei inne lokaty dotyczą jedynie nowych klientów, wskutek czego można założyć je tylko raz. Zdarza się również, że lokata wymusza korzystanie z innych produktów bankowych – zastanów się zatem, czy warto opłacać kolejny rachunek osobisty?