Gdzie ulokować oszczędności?

Oszczędności można po prostu odkładać. Jest to na pewno korzystne, ale nie przynosi dodatkowych zysków. Czasem warto pomyśleć o odpowiednim ulokowaniu oszczędności, aby przez to je pomnożyć. Inwestować można w różny sposób, a wybór określonego sposobu inwestowania będzie zależeć od indywidualnych preferencji, co do zysków i ryzyka.

Zależność pomiędzy zyskiem, a ryzykiem inwestycji

Inwestowanie niesie za sobą pewne ryzyko utraty wypracowanych zysków, czy nawet zainwestowanych środków. W zależności od sposobu inwestowania może to być ryzyko duże, umiarkowane lub małe – czasem praktycznie zerowe. Istnieje też generalna zasada, że im większe ryzyko inwestycji, tym większe będą potencjalna zyski i na odwrót. Dla tych, którzy chcą szybko zyskać duże kwoty, atrakcyjnym sposobem inwestowania, może być inwestowanie giełdowe. Jest to inwestowanie o stosunkowo dużym stopniu ryzyka, ale przy sprzyjających okolicznościach może przynieść dość konkretne zyski. Coraz popularniejsze staje się tu inwestowanie na rynku Forex. Trzeba jednak mieć świadomość, że efektywne inwestowanie wymaga najpierw pewnej wiedzy i doświadczenia. Inną opcjąa jest wykupienie udziałów w funduszu inwestycyjnym. Tu również potrzebna jest pewna znajomość zasad rynku, ale samym inwestowaniem zajmuje się już fundusz. Można wybrać opcje z inwestowaniem bardziej bezpiecznym lub też inwestowanie w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe.

Inwestowanie w lokaty

Dość popularnym sposobem lokowania środków jest ich ulokowanie na lokacie terminowej. Dostępne są lokaty bankowe o różnym czasie trwania. Trzeba jednak mieć świadomość, że środków nie można podjąć z lokaty przed upływem tego czasu, jeśli nie chce się utracić wypracowanych już odsetek. Lokata bankowa nie przyniesie też wielkich zysków, ale jest to zysk niemal pewny. Ponadto środki włożone na lokatę są zabezpieczone gwarancjami Bankowego Funduszu gwarancyjnego. Jeśli zaś ważny jest stały dostęp do środków, to alternatywą dla lokaty może być konto oszczędnościowe. Środki na nim również są pomnażane, a dostęp do ich jest praktycznie w każdej chwili, bez ryzyka utraty odsetek.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dorobić do pensji?
Następny artykułJak oszczędzać na emeryturę?
Redakcja 360money.pl

Finanse to moja praca, ale i pasja. Rynkiem pieniężnym interesuje się od przeszło 10 lat i ciągle odkrywam coś nowego.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ