Jak wybrać konto oszczędnościowe? Na co zwrócić uwagę porównując konta oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe to jedne z popularniejszych produktów finansowych. Są one wybierane przez osoby, którym zależy na gromadzeniu środków w bezpiecznym miejscu. Pieniądze są oprocentowane i można wypłacić je w każdej chwili bez utraty odsetek. Jak więc wybrać odpowiednie konto oszczędnościowe i jak je porównywać?

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to połączenie rachunku bankowego z lokatą. Umożliwia ono przechowywanie pieniędzy i pomnażanie ich przez dodawanie środków z oprocentowania. Oszczędności są gromadzone w bezpiecznym miejscu i w każdej chwili można je wypłacić. Co ważne, osoby które się na to zdecydują dostaną nie tylko kapitał, ale także odsetki. To różni konto oszczędnościowe od lokaty bankowej, w której te odsetki zazwyczaj przepadają, jeśli ktoś będzie chciał zrezygnować z produktu przez końcem umowy. Konta oszczędnościowe zakładane są zazwyczaj bezterminowo i w każdej chwili można je zamknąć.

 
Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Szukając odpowiedniego konta oszczędnościowego warto skorzystać z Internetu. W sieci można szybko znaleźć produkt finansowy, który spełni nasze wymagania pod względem kluczowych parametrów, jak oprocentowanie czy odsetki miesięczne. Konto oszczędnościowe wybierzesz z pomocą porównywarki Direct.Money.pl, do której należy wpisać średnie saldo konta oraz okres kredytowania, by dowiedzieć się, w jakim banku znajdziesz korzystną dla siebie ofertę.

 
Jak porównywać konta oszczędnościowe?

Przy porównywaniu kont oszczędnościowych należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jest to przede wszystkim oprocentowanie. Wskaźnik ten jest ustalany odgórnie przez decyzję Rady Polityki Pieniężnej, ale niektóre banki mogą oferować lepsze warunki, co oczywiście ma pewien haczyk. Wyższe oprocentowanie zazwyczaj dotyczy np. pierwszych trzech miesięcy, dlatego warto dokładnie czytać umowy i wszystko sprawdzać. Porównując rachunki oszczędnościowe należy zwrócić też uwagę na to, czy wymagane jest posiadanie konta osobistego w danym banku. Niektóre instytucje nie założą bez tego konta oszczędnościowego. W wielu jednak przypadkach korzystne jest posiadanie zarówno rachunku osobistego, jak i oszczędnościowego w jednym banku. Wiąże się to np. z brakiem opłat za przelewanie pieniędzy z konta na konto.

 
Konto oszczędnościowe a lokata

Wiele osób zastanawia się co lepiej wybrać. Konto oszczędnościowe i lokata to produkty, które są do siebie podobne, jednak mają też kilka istotnych różnic. Przede wszystkim posiadając konto oszczędnościowe w każdej chwili można wypłacić z niego pieniądze bez utraty odsetek. Jest to rachunek zakładany zazwyczaj bezterminowo. Inaczej jest w przypadku lokaty. Korzystając z tego produktu należy liczyć się z tym, że umowa zawierana jest przeważnie na czas określony. Wcześniejsza wypłata pieniędzy wiąże się z utratą odsetek. Klient otrzymuje jedynie kapitał, który zgromadził na koncie. Tego względu coraz więcej osób decyduje się na gromadzenie środków na kontach oszczędnościowych, a nie na lokatach.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ