Instalacje fotowoltaiczne w Gdańsku

Branża fotowoltaiczna przezywa obecnie boom swojej popularności. Wpłynęły na to dotacje rządowe, takie jak Mój Prąd, ale także ulga podatkowa dla przedsiębiorców i rolników. Coraz więcej mieszkańców Gdańska zastanawia się nad tym czy warto kupić fotowoltaikę i czy taki zakup okaże się w przyszłości opłacalny.

Na dachach wielu domów prywatnych, ale także na firmach czy budynkach użyteczności publicznej, możemy zauważyć zamontowane moduły fotowoltaiczne. Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu w instalację pv, powinniśmy zastanowić się nad tym czy optymalnym wyborem będą panele ułożone na dachu nieruchomości czy ulokowane na gruncie.

Audyt przedmontażowy pozwala zwykle podjąć prosumentowi dobrą decyzję, dzięki której w przyszłości będzie mógł oszczędzić na energii i produkować prąd jedynie dzięki modułom pv. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne i ekologiczne, dlatego właściciele domów coraz częściej decydują się na tę przyszłościową inwestycję. Sprawna i doświadczona ekipa montażowa nie uszkodzi pokrycia dachu podczas montażu paneli słonecznych, jednak czasem staje się to nieuniknione i należy brać ten aspekt pod uwagę. Instalacja paneli na dachu jest tańsza niż na gruncie, na cenę wpływa konieczność postawienia specjalnej konstrukcji.

Nie każda firma oferująca montaż i budowę instalacji proponuje ułożenie jej na gruncie. Montaż instalacji na gruncie jest bardziej skomplikowany niż instalacja modułów na dachu budynków. Średniej wielkości instalacja, która ma zaspokoić zapotrzebowanie na energię przeciętnej rodziny, zazwyczaj mieści się na połaci dachu. Największym i głównym problemem może okazać się kierunek dachu, lub jego ozdoby, np. jaskółki. Wtedy o wiele trudniej jest dobrze rozplanować układ modułów tak, by produkowały możliwie najwięcej prądu. Żeby uzyski były, jak najlepsze panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie wiąże się z możliwością optymalizowania jej ustawień. Jeśli dach naszej nieruchomości skierowany jest na wschód i zachód, jest to przeszkodą do budowania na nim instalacji, na gruncie nie ma takich przeciwwskazań. Panele fotowoltaiczne powinny być ustawione pod odpowiednim kątem, który wynosi między 30, a 40 stopni, konstrukcja na gruncie umożliwia optymalne ich ustawienie, które zapewni najlepszą produkcję energii.

Zarówno przy modułach kładzionych na dachu, jak i na gruncie, rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę są zacienienia. Instalacja na gruncie usytuowana jest znacznie niżej niż ta na połaci dachu, dlatego dużo łatwiej o cień, padający od drzew lub sąsiadujących domów. Instalacja na gruncie nie powinna być stawiana w miejscu, gdzie łatwiej o zabrudzenia czy kurz, np. przy ruchliwych drogach czy lasach. Warstwa kurzu lub duża ilość spadających liści, pokrywająca powierzchnię modułów pv może negatywnie wpłynąć na uzyski.

Inwestycję w instalację fotowoltaiczną należy dobrze przemyśleć i skonsultować ją ze specjalistą OZE, a także przedstawicielem handlowym. Precyzyjny audyt odpowie na najważniejsze pytania, które mogą pojawić się w głowie przyszłego właściciela instalacji. Wybierając wykonawcę należy zwrócić uwagę na to czy firma ma ugruntowaną pozycję na rynku. Fotowoltaika Gdańsk jest teraz bardzo popularną inwestycją.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ