Celem ubezpieczenia na życie jest materialne zabezpieczenie przyszłości bliskich osoby ubezpieczonej. Kiedy jej zabraknie, pieniądze pochodzące z polisy pozwolą rodzinie spłacić finansowe zobowiązania i utrzymać dotychczasowy poziom życia. Nie wszyscy wiedzą jednak, że ubezpieczenie na życie może być również doskonałym sposobem na gromadzenie oszczędności, np. na emeryturę.
Dobra polisa na życie powinna być dostosowana do sytuacji życiowej osoby ubezpieczonej i jej bliskich. Ubezpieczenie powinno być gwarancją finansowego bezpieczeństwa i odpowiadać na realne potrzeby. Nie może więc być wybrane przypadkowo. W zależności od Twoich preferencji i oczekiwań możesz wybrać ubezpieczenie ochronne, ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne lub ubezpieczenie inwestycyjne.
Kiedy warto wykupić ubezpieczenie ochronne?
Celem ubezpieczenia ochronnego jest ochrona życia. Taka polisa na życie gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.
Ubezpieczenie ochronne warto wykupić gdy:
* zakładasz lub powiększasz rodzinę;
* zaciągasz kredyt hipoteczny;
* rozpoczynasz kosztowne inwestycje.
Ubezpieczenie ochronne przyda się także osobom, które są jedynymi żywicielami rodziny. W przypadku ich śmierci najbliżsi otrzymają odszkodowanie, które pomoże im zachować dotychczasowy poziom życia, znaleźć stabilne źródło dochodów i dostosować codzienność do nowych okoliczności.
Kiedy warto wykupić ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne
Celem ubezpieczenia ochronno-inwestycyjnego jest nie tylko ochrona zdrowia, ale również oszczędzanie i inwestowanie kapitału.
Jeśli wykupisz taką polisę ubezpieczyciel, wypłaci Twoim bliskim odszkodowanie w przypadku Twojej śmierci. Jednak jeśli w momencie zakończenia umowy będziesz cały i zdrowy, to Ty otrzymasz równowartość sumy ubezpieczenia.
Takie ubezpieczenie to doskonały wybór dla osób, które oprócz zabezpieczenia swoich bliskich chcą zadbać również o swoją finansową przyszłość.
Ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne warto wykupić nawet w bardzo młodym wieku. Ubezpieczając się w wieku 20 lat uniezależnisz swoją przyszłość od emerytury wypłacanej przez państwo i będziesz mógł cieszyć się dostatnią jesienią życia.
Co ważne, zawierając polisę jako 20-latek, będziesz mógł liczyć na sporo niższą składkę niż w przypadku polisy dla 30-latka. Zakładając oczywiście, że suma ubezpieczenia będzie taka sama.
Rodzajem ubezpieczenia ochronno-inwestycyjnego jest ubezpieczenie posagowe, zawierane najczęściej przez rodzica.
Kiedy wykupić ubezpieczenie posagowe
Celem ubezpieczenia posagowego jest zapewnienie ochrony finansowej dziecku. Po osiągnięciu przez dziecko wieku określonego w umowie otrzymuje ono środki finansowe, które może wykorzystać na inwestycje, zakup własnego mieszkania, sfinansowanie edukacji lub inny, dowolny cel. Taką polisę warto wykupić już w momencie przywitania na świecie potomka. Zgromadzony przez lata kapitał zapewni młodemu człowiekowi dobry start w dorosłość i ułatwi mu stawianie swoich pierwszych kroków w samodzielnym życiu.
Kiedy wykupić ubezpieczenie inwestycyjne
Głównym celem ubezpieczenia inwestycyjnego nie jest ochrona życia, lecz gromadzenie i inwestowanie kapitału. W przypadku ubezpieczenia inwestycyjnego pieniądze są wypłacane w momencie śmierci osoby ubezpieczonej lub po zakończeniu okresu umowy.
Uwaga: w przeciwieństwie do polisy ochronno-ubezpieczeniowej, w tym przypadku suma ubezpieczenia zależy od powodzenia inwestycji.
Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wykupić ubezpieczenie inwestycyjne w bardzo młodym wieku, pamiętaj, że jeśli decydujesz się na taki produkt finansowy, musisz posiadać choćby średnią wiedzę na temat zasad inwestowania.
Ubezpiecz zdrowie
Zakres polisy ochronnej można rozszerzyć, wykupując ubezpieczenie chroniące zdrowie. Dzięki polisie chroniącej zdrowie otrzymasz odszkodowanie również w przypadku:
* niezdolności do pracy;
* hospitalizacji;
* groźnej choroby, takiej jak np. nowotwór;
* inwalidztwa.
Czy warto rozszerzyć zakres polisy o ubezpieczenie zdrowia?
Tak. Dzięki pieniądzom uzyskanym od ubezpieczyciela będziesz mógł sfinansować kosztowne leczenie (także zagraniczne), zabiegi rehabilitacyjne, a w przypadku niezdolności do pracy – zabezpieczysz przyszłość swoich bliskich.