Rodzaje oprogramowania sklepów internetowych – jakie wybrać?

Prowadzenie działalności handlowej przez Internet to popularny sposób na rozwinięcie biznesu już istniejącego lub rozpoczęcie swojej pierwszej działalności w ogóle. Założenie sklepu internetowego nie wymaga olbrzymich nakładów środków, przez co taki rodzaj biznesu cieszy się coraz większa popularnością zwłaszcza wśród osób, które zakładają swoją pierwszą działalność gospodarczą. Zwykle do rozpoczęcia takiej działalności wystarczy po prosty dobry pomysł, odpowiednie oprogramowanie i dostęp do Internetu. Pytanie tylko, jakie oprogramowanie sklepu internetowego jest najlepsze? Jaki rodzaj oprogramowania wybrać, by jego obsługa była prosta, a koszt zakupu jak najmniej obciążający dla świeżo założonej firmy?

Ogólnie możemy mówić o czterech podstawowych rodzajach oprogramowania sklepów internetowych. Są to platformy dedykowane, oprogramowanie typu SaaS, czyli w formie dzierżawy, oprogramowanie pudełkowe zamknięte i oprogramowanie pudełkowe otwarte.

Pierwszy rodzaj to tzw. platformy dedykowane. Jeśli dopiero rozpoczynasz swój biznes, tego typu rozwiązania raczej nie będą Cię interesowały. Platformy dedykowane na ogół zamawiane są przez większe przedsiębiorstwa, którym zależy na ścisłym dopasowaniu sklepu internetowego do charakteru prowadzonej działalności. Tego typu platformy często bazują na integracji sklepu z pozostałym oprogramowaniem wykorzystywanym do zarządzania różnymi aspektami działalności takiej firmy. Koszt stworzenia platform dedykowanych jest zwykle wysoki, a czas potrzeby do przygotowania platformy dość długi.

Drugi rodzaj to cieszące się największą popularnością klientów oprogramowanie sklepu internetowego w formie dzierżawy. Użytkownik podpisuje umowę abonamentową z dostawcą oprogramowania, dzięki czemu nie musi niczego instalować na swoim komputerze. Sklep znajduje się w chmurze, przez co użytkownik zyskuje do niego dostęp z każdego miejsca i każdego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę internetową, oczywiście jeśli ma tylko dostęp do sieci. Jeśli nie wiesz, jakie oprogramowanie sklepu internetowego wybrać, to rozwiązanie jest naprawdę niezwykle wygodne. Wybierając je nie musisz zamawiać hostingu, samodzielnie instalować sklepu i zajmować się jego szczegółową konfiguracją.

Trzecie i czwarte rodzaj oprogramowania to gotowe platformy przeznaczone do samodzielnej instalacji i konfiguracji. Pierwszy ich typ to oprogramowanie pudełkowe zamknięte – gotowy produkt, który instalujesz na komputerze i tak zarządzasz swoim sklepem internetowym. Drugi typu to oprogramowanie otwarte – płatne lub darmowe – które możesz samodzielnie modyfikować, dostosowując je do własnych potrzeb.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ