Konto oszczędnościowe czy lokata? Sprawdzamy wady i zalety obu rozwiązań

Oszczędzanie pieniędzy to ważny element związany z gospodarowaniem finansów. Polacy mają tego świadomość, coraz częściej poszukując rozwiązań pozwalających na pomnażanie zysków w sposób bezpieczny. Dlatego wśród instrumentów finansowych wybierają przede wszystkim konta oszczędnościowe oraz lokaty. Która z opcji jest korzystniejsza?

Jak pokazuje internetowy kalkulator, konto oszczędnościowe oraz lokata to rozwiązania gwarantujące podobny poziom zysków. W obu przypadkach możliwe jest odkładanie środków finansowych bez żadnego ryzyka. Dlatego warto przeanalizować wszystkie wady i zalety, co pozwoli podjąć właściwą decyzję związaną z formą lokowania posiadanych oszczędności.

Wady i zalety konta oszczędnościowego

 Zgodnie z danymi szacunkowymi wyliczonymi przez internetowy kalkulator, konto oszczędnościowe daje zyski na poziomie 1-2% w skali roku. Oprocentowanie można zwiększyć, m.in. poprzez gromadzenie coraz większych oszczędności. Warto bowiem mieć świadomość, że niektóre banki podnoszą oprocentowanie, jeśli zdeponowane na koncie środki przekraczają określony próg. Tak działa m.in. Konto Oszczędnościowe dostępne w ofercie Toyota Banku. Jeśli saldo zgromadzonych depozytów przekracza 50 tys. złotych, wówczas oprocentowanie wzrasta do 2%.

Zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość odkładania nawet niewielkich kwot. Nie ma przy tym znaczenia, czy środki deponowane są regularnie. W przypadku tego rozwiązania, tylko od oszczędzającego zależy, jak często i jak dużo będzie odkładał na koncie. Niemniej jednak, im większa zgromadzona kwota, tym wyższe zyski.

Konto oszczędnościowe nie zawsze motywuje do oszczędzania. Zdeponowane pieniądze można wypłacić w każdym momencie, bez konsekwencji utraty wypracowanych do tej pory odsetek – zwykle pierwszy przelew jest darmowy. Nieco inne podejście do oszczędzania ma natomiast Toyota Bank, który pobiera 30 zł opłaty miesięcznej wówczas, gdy z konta zostanie wypłacona choćby 1 złotówka. Takie rozwiązanie dużo bardziej motywuje do oszczędzania, ponieważ pobierana opłata może znacznie przekroczyć wysokość wypracowanych zysków.

Lokata – za i przeciw

Lokata jest sposobem na oszczędzanie, który wiąże się z koniecznością posiadania większego depozytu. Jak pokazuje kalkulator, konto pozwala zarabiać już od 1 złotówki, natomiast depozyty lokatowe najczęściej przyjmowane są w wysokości od 200-500 zł. Nie jest to więc sposób oszczędzania dla każdego.

Plusem lokat jest większa motywacja do oszczędzania. Chociaż wypłata zgromadzonych środków jest możliwa w każdym momencie, wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek (wyjątkiem są lokaty pozwalające zachować część zysków). Dzięki temu posiadacze lokat są mniej skłonni do wypłaty środków, dokonując tego wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.

Które rozwiązanie wybrać?

Konto oszczędnościowe może okazać się dobrym rozwiązaniem na początku drogi prowadzącej do długoterminowego oszczędzania. Mając zgromadzony spory kapitał, można następnie zdeponować go na lokacie i ponownie gromadzić środki na koncie oszczędnościowym.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ