Własna działalność i całkowita niezależność od pracodawców? Dla wielu osób to kusząca propozycja. Niestety jest też „druga strona medalu”, czyli koszty prowadzenia firmy. To właśnie one odstraszają wielu potencjalnych przedsiębiorców od wystartowania ze swoim biznesem. Koszty zależą m.in. od rodzaju działalności, dlatego skupmy się na bardzo popularnej Jednoosobowej Działalności Gospodarczej.

ZUS i składka zdrowotna

Jedną z największych bolączek początkujących przedsiębiorców jest konieczność opłacania składek ubezpieczeniowych do ZUS, które obejmują ubezpieczenie:

  • zdrowotne
  • emerytalne
  • rentowe
  • chorobowe
  • wypadkowe
  • fundusz pracy

Ostatniej składki nie płacą początkujący przedsiębiorcy, prowadzący działalność przez pierwsze 24 miesiące. Natomiast ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe, ale kosztuje niewiele, więc nie warto z niego rezygnować. Łącznie miesięczne składki ZUS wynoszą w 2018 roku około 1230 zł dla firm istniejących na rynku już ponad dwa lata. Koszty prowadzenia firmy przez pierwsze 24 miesiące są jednak mniejsze i wynoszą około 520 zł. Dlaczego około? Ponieważ zależą one od średniej pensji i dlatego ich wysokość jest regularnie aktualizowana. W tym miejscu warto jednak wspomnieć również, że przez pierwsze pół roku możesz skorzystać z dodatkowej opcji – rezygnacji z opłacania składek społecznych. Odpowiednią opcję zaznacza się w formularzu CEIDG-1 podczas zakładania działalności, by następnie otrzymać dostęp do odpowiedniego druku dla ZUS. Wówczas należy opłacać wyłącznie składkę zdrowotną, której wysokość to około 320 zł.

Koszy prowadzenia działalności gospodarczej można również zmniejszyć, zaliczając składki ZUS do kosztów prowadzenia firmy i zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania.

Od 2018 roku funkcjonuje również pojęcie działalności nierejestrowanej. To bardzo wygodna opcja dla osób, które dopiero chcą sprawdzić swój pomysł na biznes. Jeżeli Twój przychód będzie wynosił poniżej 1050 zł, nie musisz rejestrować działalności i płacić składek ZUS. Nadal jednak pozostaje obowiązek odprowadzania podatku dochodowego.

Podatek dochodowy

To najbardziej oczywisty koszt prowadzenia firmy. Od Twoich zarobków musisz po prostu odprowadzić podatek. Najczęściej osoby prowadzące JDG decydują się na skalę podatkową, czyli podatek wysokości 18%. Jeżeli Twoje dochody będą bardziej pokaźne i przekroczysz próg 85 tys. złotych, to dla dochodu ponad tym limitem podatek wg skali podatkowej wynosi 32%. Na początku więc prawdopodobnie będzie obejmować Cię 18%, a od podstawy opodatkowania możesz jeszcze odliczyć kwotę wolną od podatku. Czasem bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest ryczałt od przychodu (a nie dochodu) lub karta podatkowa.

Ile kosztuje księgowość?

Do kosztów, które ponosi większość firm, należy doliczyć także księgowość. Tutaj możliwości jest kilka. Najtańszą rozsądną opcją jest tzw. księgowość internetowa – czyli prowadzenie księgowości samodzielnie za pośrednictwem odpowiednio przygotowanej platformy. Koszt abonamentu za taką księgowość może wynosić od 15 zł do 50 zł. Jeśli jednak nie masz czasu lub chcesz mieć pewność, że US lub ZUS „nie przyczepią się” do Twoich rozliczeń, możesz zlecić prowadzenie księgowości za około 150-200 zł.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ