W związku z referendum przeprowadzonym w 2016 roku Wielka Brytania „wychodzi po angielsku” ze struktur Unii Europejskiej. Eurosceptyzm Anglików zaniepokoił również Polaków osiadłych na Wyspach – według ONS (brytyjski urząd statystyczny) w 2016 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 1 milion naszych rodaków! Praca w Anglii stanęła zatem pod znakiem zapytania. Wyjście z Unii oznacza koniec swobodnego przepływu osób i w rezultacie spowoduje utrudnienia w osiedlaniu się i podejmowaniu zatrudnienia przez obcokrajowców. Polscy imigranci zaczęli rozważać powrót na łono ojczyzny, a rodacy w kraju przestali przeglądać oferty pracy w Anglii. Mimo to polscy pracownicy nadal są poszukiwani i można znaleźć pracę równie łatwo jak przed Brexitem.

Praca w Anglii dla specjalistów i pracowników fizycznych

Angielski rynek pracy przeżywa rozkwit – bezrobocie maleje, płace rosną, stale powstają nowe miejsca pracy. Popyt na pracowników jest większy niż podaż, dlatego coraz więcej przedsiębiorców szuka rąk do pracy poza granicami Wielkiej Brytanii. Nie bez znaczenia jest fakt, że Polacy mogą pracować nawet za 60% stawki, której wymagałby Anglik. Deficyt pracowników jest na tyle poważny, że obecnie Polacy mogą szukać zatrudnienia w każdej branży. Wśród specjalistów najbardziej poszukiwani są programiści i informatycy, inżynierowie, menedżerowie i finansiści. Na najbardziej intratne oferty pracy w Anglii mogą liczyć absolwenci uczelni medycznych (lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci) oraz technicznych.

Na brytyjskim rynku nie brakuje również pracy dla kosmetyczek, opiekunów osób starszych i opiekunek środowiskowych. Pracodawcy czekają również na polskich budowlańców, kierowców, operatorów maszyn, stolarzy oraz mechaników samochodowych. Dla osób niewykwalifikowanych i słabo znających język angielski znajdą się oferty pracy fizycznej w Anglii, tj. sprzątanie biur i mieszkań, praca na produkcji, zbiory warzyw i owoców. Na portalach ogłoszeniowych liczną grupę stanowią też oferty pracy w branży hotelarsko-gastronomicznej.

Zarobki Polaków w UK – ile płacą angielscy pracodawcy?

Najważniejszym powodem, dla którego warto wyemigrować do Anglii, jest oczywiście całkiem przyjemna pensja, płatna w jednej z najsilniejszych walut świata. Na początku możesz liczyć na wysoką płacę minimalną, która z roku na rok ulega zwiększeniu. Oczywiście Twoje zarobki w Anglii mogą być znacznie wyższe, jeśli będziesz brać nadgodziny i pracować w weekendy. Poza tym, wykwalifikowani pracownicy nie zarabiają minimalnej krajowej, pracodawcy już na starcie proponują im większe stawki. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć najpopularniejsze oferty pracy w Anglii:  kierowcy C+E mogą zarobić nawet 17 tys. zł miesięcznie, asystenci w hotelu 7-9 tys. zł, pracownicy do ociepleń i elewacji budynków 10-14 tys. zł, pracownicy przy zbiorach warzyw do 9,6 tys. zł, a magazynierzy do 7 tys. zł. W Polsce z tak wysokimi zarobkami mają do czynienia głównie osoby o wysokich kwalifikacjach, pracujące w branży IT, prawniczej i finansowej.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ