Jedni mówią, że własna firma to najwyższa forma niezależności, inni twierdzą coś zgoła przeciwnego – według nich to pierwszy krok do zniewolenia. Obie grupy niewątpliwie mają swoje racje, jednak kiedy już podejmiesz decyzję o założeniu własnej działalności, warto konsekwentnie zmierzać do zrealizowania swojego celu. Samo zarejestrowanie firmy to przysłowiowy „pikuś”, najpierw musisz przygotować się do prowadzenia działalności, a potem zrobić wszystko, aby ją utrzymać. Sprawdź zatem, jak otworzyć własny biznes krok po kroku.

Wybierz rodzaj działalności gospodarczej

Przystępując do zakładania firmy, musisz zaplanować wszystko od podstaw, najlepiej w formie biznesplanu. Zrób go, nawet jeśli nie starasz się do dotację na założenie firmy z urzędu pracy. Aby opracować swoją strategię biznesową, odpowiedz sobie m.in. na te pytania:

  • co będę sprzedawać/jakie usługi świadczyć?
  • ile dóbr/usług muszę sprzedać, aby firma przynosiła zyski?
  • kto wchodzi w skład mojej grupy docelowej?
  • w jaki sposób będę sprzedawać swoje towary/usługi?
  • jak duży rynek obejmie moja działalność?
  • jak wysokie koszty prowadzenia działalności poniosę?

Jeśli nie wiesz, jak otworzyć własny biznes, potraktuj biznesplan jak mapę, bez której nie powinieneś wyruszać w dalszą drogę.

Podejmij najważniejsze decyzje dotyczące przedsiębiorstwa

Przede wszystkim musisz określić, w jakiej formie będziesz prowadzić firmę. Jeśli chcesz rządzić niepodzielnie, pozostaje Ci jednoosobowa działalność gospodarcza. Natomiast jeśli masz wspólnika (-ów), możesz wybrać spółkę cywilną, spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę z o.o. oraz spółkę akcyjną.

Przed zarejestrowaniem firmy musisz również podjąć decyzję, w jaki sposób będziesz odprowadzać podatek dochodowy (podatek liniowy, na zasadach ogólnych, ryczałt, karta podatkowa). Na tym etapie musisz także wybrać kody PKD określające profil Twojej działalności. To również odpowiedni moment na znalezienie biura rachunkowego (lub księgowej), chyba, że wolisz samodzielnie prowadzić rachunkowość firmy. No dobrze, ale nadal zapewne zastanawiasz się, jak otworzyć własny biznes w praktyce. Po opracowaniu biznesplanu i podjęciu najważniejszych decyzji nadszedł w końcu czas na zarejestrowanie firmy. Jak to zrobić?

Zarejestruj firmę za pomocą wniosku CEIDG

Większość początkujących przedsiębiorców prowadzi firmę w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej, ewentualnie spółki cywilnej. To najprostsze formy działalności, które zarejestrujesz poprzez elektroniczny formularz CEIDG.

Jak otworzyć własny biznes? We wniosku CEIDG musisz umieścić swoje dane osobowe, dane firmy, informacje do urzędu skarbowego i ZUS. Po wypełnieniu wniosku możesz wysłać go przez Internet, a następnie podpisać w urzędzie gminy właściwym dla miejsca prowadzenia działalności. Nie musisz składać wizyty urzędnikowi, jeśli dysponujesz podpisem kwalifikowanym lub przesyłasz wniosek przez Profil Zaufany. Z chwilą złożenia podpisanego wniosku możesz od razu przystąpić do prowadzenia działalności.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ