Java developer – zarobkiZarobki programistów budzą wiele emocji, zwłaszcza wśród osób, które dopiero zdobywają wiedzę w tym fachu. Większość początkujących wybiera programowanie ze względu na wysokie wynagrodzenia. Owszem, zawód ten zapewnia duże możliwości rozwoju i można wykonywać go z prawdziwą pasją, jednak programiści uzależniają wybór pracodawcy od proponowanych zarobków. Jest to o tyle łatwe, że to właśnie w branży IT najczęściej podaje się zakres wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Dzięki temu wystarczy zerknąć na pierwszy lepszy portal ogłoszeniowy, by dowiedzieć się, ile zarabia Java developer – zarobki na tym stanowisku mogą być silną motywacją do nauki programowania.

Jak kształtują się zarobki Java developerów w Polsce?

Zbadano średnie zarobki programistów zajmujących się kodowaniem w różnych językach – Java, C/C++, PHP, .NET/C#, Swift. Według raportów płacowych to właśnie starsi Java developerzy zarabiają najwięcej – najwyższe wynagrodzenia wynoszą od 9,5 tys. zł  do 12 tys. zł brutto. Nieco niższej plasują się programiści C/C++, którzy zarabiają od 9,5 tys. zł do 11, 6 tys. zł oraz twórcy aplikacji mobilnych z zarobkami 8 tys. -13, 5 tys. zł brutto. Nagorzej opłacane są osoby kodujące w języku PHP – najczęściej są to kwoty mieszczące się w przedziale 7,7 do 11,4 tys. zł brutto.

Co ważne, takie zarobki są możliwe dopiero po osiągnięciu statusu senior developera, który wymaga co najmniej 3-letniego doświadczenia, samodzielności oraz umiejętności realizacji zaawansowanych projektów. Na znacznie skromniejszą (choć nadal wysoką) pensję może liczyć junior Java developer – zarobki u osób bez doświadczenia wynoszą od 4 do 7 tysięcy złotych brutto, przy czym połowa zarabia powyżej 5,5 tys. zł brutto, a druga połowa nie przekracza tej kwoty.

Co zrobić, aby zarobki Java developera były wyższe?

Mediana wynagrodzenia u Java developerów (bez względu na staż i doświadczenie) wynosi ok. 7,1 tys.zł brutto, przy czym połowa zarabia od 4,9 do 10 tys. zł. Jedna czwarta programistów otrzymuje pensję poniżej 4,9 tys. zł lub powyżej 10 tys. zł. Co może zrobić programista Javy, którego wynagrodzenie dalece odbiega od mediany, czy nawet dolnej granicy przeciętnych zarobków?

Na wysokość pensji w tej branży największy wpływ ma rodzaj i wielkość firmy – programiści marzący o wysokiej pensji powinni aplikować przede wszystkim do firm IT obsługujących sektor finansowy. Kolejnym ważnym aspektem jest lokalizacja – najwyższe zarobki oferują firmy z województwa mazowieckiego (Warszawa: przeciętnie ok. 16 tys. zł brutto) oraz małopolskiego (Kraków: przeciętnie 15,5 tys. zł brutto). Na atrakcyjną pensję może liczyć programista, który przeprowadził się do Wrocławia (średnio 15 tys. zł brutto), choć wysokie wynagrodzenie można osiągnąć także w województwach pomorskim i śląskim. Wysokość wynagrodzenia jest zależna także od rodzaju umowy, na podstawie której pracuje Java developer – zarobki na kontrakcie są średnio o 2 000 zł wyższe niż u osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ