Kredyt odnawialny to produkt nierozerwalnie związany z rachunkiem osobistym, zwiększający kwotę dostępnych środków. Mówiąc obrazowo, w ten sposób zyskujesz dodatkowe fundusze, które możesz wydać kiedy chcesz i jak chcesz. Po wykorzystaniu środków z kredytu każda wpłata na Twoje konto zniweluje dług, aż do całkowitego „odnowienia” ustalonej kwoty. Jakie są zalety i wady kredytu odnawialnego?

Dlaczego warto zdecydować się na kredyt odnawialny?

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest stworzenie finansowej poduszki bezpieczeństwa na czarną godzinę. Załóżmy, że na swoim koncie co miesiąc odnotowujesz wpływy w wysokości 4000 zł – to maksymalna kwota, jaką możesz dysponować. Pod koniec miesiąca, gdy na koncie zostaje zaledwie 100-200 złotych, dopada Cię poważna awaria samochodu albo znalazłeś ciekawą ofertę wycieczki i musisz natychmiast wpłacić zaliczkę. W tej sytuacji poratuje Cię tylko szybki  kredyt online albo chwilówka.

Natomiast jeśli korzystałbyś z kredytu odnawialnego, nadprogramowy wydatek nie stanowiłby żadnego problemu. Wówczas oprócz 4000 zł miałbyś do wykorzystania dodatkową kwotę, na którą umówiłeś się z bankiem, np. 2000-3000 zł. Kredyt odnawialny daje łatwy dostęp do pieniędzy, które możesz wydać na dowolny cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób zapłacić za zwykłe, codzienne wydatki – zakupy spożywcze, szkołę dziecka czy rachunki za prąd. Dodatkowych pieniędzy możesz używać jak środków własnych, tj. wypłacać je z bankomatu, płacić nimi przez przelew internetowy lub kartą w sklepie.

Co ważne, niewykorzystany kredyt przechodzi na kolejny miesiąc i nie musisz nic spłacać! A jeśli wydasz część lub całość kwoty z kredytu, każda wpłata (np. pensja) spowoduje zmniejszenie długu waz z odsetkami. Odsetki naliczane są co miesiąc – ale tylko od wydanej kwoty i w dodatku możesz spłacić je dopiero pod koniec trwania umowy kredytowej. Ponadto odnawianie kredytu odbywa się automatycznie, nie wymaga nowej umowy, aneksu itd. Oznacza to, że nie jesteś narażony na czasochłonne procedury i nie musisz dostarczać żadnych dokumentów do banku.

Dlaczego kredyt odnawialny to rozwiązanie niedoskonałe?

Przede wszystkim, taki kredyt nie jest dostępny dla każdego klienta. Przed podpisaniem umowy bank zweryfikuje Twoje dochody, sprawdzi historię kredytową, dokona bilansu wpływów i wydatków na koncie. Jeśli nie masz stałych wpływów, nie masz co liczyć na udzielenie kredytu. Po drugie, jeśli zarabiasz niewiele, również kwota kredytu nie będzie zawrotna – banki mogą przyznawać zarówno sumy przekraczające 100 tys. złotych, jak i zaledwie kilkaset złotych. Ponadto kredyt odnawialny może być niekorzystny zwłaszcza dla notorycznych dłużników lub osób mających tendencję do rozrzutności. Dodatkowe pieniądze dostępne na wyciągnięcie ręki mogą spowodować, że zamiast regularnie spłacać dług, będziesz niefrasobliwie korzystać z kredytu niczym niewysychającego źródełka – stąd już prosta droga do horrendalnego zadłużenia.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ