Jak urządzić pokój pierwszoklasisty?

Urządzając pokój dla ucznia, musimy uwzględnić wiele czynników. Wnętrze powinno być przytulne i funkcjonalne, a przede wszystkim spełniać oczekiwania dziecka. Znalezienie kompromisu pomiędzy upodobaniami rodziców a preferencjami malucha nie zawsze bywa poste. Warto jednak wybierać takie rozwiązania, dzięki którym dziecko będzie się czuło w swoim pokoju komfortowo i bezpiecznie.

Kolorystyka

W tym roku do szkół pójdą zarówno sześcio-, jak i siedmiolatki. Pierwszoklasistów czeka sporo zmian oraz nowych obowiązków, jednak w dalszym ciągu są to dzieci, które lubią się bawić i wygłupiać. Zadbajmy o to, aby pokój naszego ucznia w dalszym ciągu pozostał kolorowy i wesoły. Zamiast tradycyjnie stosowanych odcieni różu (dla dziewczynki) i granatu (dla chłopca) wybierzmy meble w stonowanych kolorach, takich jak biel, beż lub szary. W pokoju dziecięcym bardzo dobrze się sprawdzą meble z litego drewna, które w przyszłości możemy pokryć farbą lub bez trudu odnowić lakierem.

Kolorystykę pokoju dobrze jest skonsultować z dzieckiem. Jeśli nasza córka lub syn przepada za żółtym bądź zielonym, nie warto forsować własnego zdania. Najważniejsze, aby maluch miał poczucie, że czuje się w nowym pokoju “u siebie”. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie wnętrza w “surowych” barwach, mamy dużą swobodę w aranżacji pokoju za pomocą dodatków. Dobrze jest wybrać jeden kolor i według niego kompletować wszystkie dekoracje. Może to być intensywny pomarańcz lub fiolet albo pastelowa mięta. Wszystko zależy od naszej fantazji i upodobań dziecka.

Pokój do nauki i do zabawy

W pokoju pierwszoklasisty musi się znaleźć przestrzeń do nauki, wypoczynku i zabawy. Podzielenie wnętrza na “strefy” ułatwi nam utrzymanie porządku, a dziecko nie będzie się rozpraszać podczas odrabiania lekcji. Najważniejszym meblem w pokoju ucznia jest biurko. To przy nim maluch będzie spędzał większość czasu.

W zależności od wzrostu dziecka biurko powinno mieć od 63 do 75 cm wysokości i minimum 110 cm szerokości. Dobrze jest wybrać biurko z możliwością regulacji wysokości blatu. Mebel posłuży wówczas maluchowi znacznie dłużej. Podobnie jest w przypadku krzesła. Kiedy dziecko na nim usiądzie, powinno móc swobodnie zgiąć kolana pod kątem 90 stopni, a stopy postawić na podłodze. Zadbajmy również o odpowiednią przestrzeń do zabawy.

Ważne, aby dziecko nie tylko miało regał lub komodę, w której pomieści wszystkie gry i ulubione zabawki, lecz także dywan, pozwalający na swobodne rozłożenie klocków, tańce i wygłupy. W związku z tym, że uczeń będzie coraz chętniej zapraszał do domu koleżanki i kolegów, postarajmy się, aby w pokoju znalazł się również niewielki stolik i krzesełka, albo przynajmniej fotel, w którym będzie można wygodnie usiąść.

Koszty

Remont pokoju dziecięcego może nas wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się jedynie na pomalowanie ścian, wymianę pojedynczych mebli czy całkowitą metamorfozę obecnego wnętrza. W pierwszej kolejności zastanówmy się, które meble nadają się jeszcze do użytku, poszukajmy również w serwisach aukcyjnych mebli używanych. Zdarza się, że dobre biurko lub szafę kupimy za symboliczną kwotę.

Urządzenie pokoju malucha, zwłaszcza na początku roku szkolnego, kiedy musimy kupić podręczniki i przybory, bywa często kłopotliwe. Pomocne są wówczas chwilówki przez internet.

Wszystkie formalności wypełnimy bez wychodzenia z domu, a kwota, o jaką możemy wnioskować, to nawet kilka tysięcy złotych. Dodatkowy zastrzyk gotówki pozwoli nam urządzić pokój, w którym maluch z przyjemnością będzie się uczył i odrabiał lekcje, a my nie będziemy musieli się martwić, jak sfinansować jednocześnie wszystkie szkolne wydatki.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ