W co inwestować pieniądze?

Odłożyłeś trochę pieniędzy „na zapas”? Pewnie zastanawiasz się, jak je zainwestować. Przedstawimy Ci, najpopularniejsze formy inwestycji, które mogą Ci przynieść bardzo zróżnicowany zysk, w zależności od tego, jak duże ryzyko jesteś w stanie podjąć.

Formy inwestowania pieniędzy.

1. Pierwszą możliwością, jaka stoi przed Tobą otworem, jest… konto oszczędnościowe. Jest to najmniej opłacalna, ale za to najwygodniejsza inwestycja. Dostęp do swoich pieniędzy masz w każdej chwili. Problem polega na tym, że Twoje oprocentowanie nie przekracza jednego procenta.

2. Nieco bardziej opłacalne są lokaty. Tu masz już trochę większe możliwości. Opłacalność jest nieco większa (zwykle 2-3 procent), ale zależy też ona od czasu, na jaki zainwestowałeś Twoje pieniądze. Jeśli jest to długi okres, masz szansę na duży procent. Pamiętaj jednak, że w ten sposób zamrażasz pieniądze.

3. Fundusze inwestycyjne. Tu problem jest jeszcze bardziej złożony. Istnieją różne formy takich funduszy, od funduszy obligacyjnych przez zrównoważonego wzrostu a na akcyjnych kończąc. W przypadku obligacji zysk jest minimalny. Są one jednak najbezpieczniejszą formą inwestycji, gdyż zwykle opierają się na obligacjach Skarbu Państwa. Fundusze zrównoważone, to fundusze inwestujące kapitał zarówno w akcje jak i obligacje. Dlatego też ryzyko, podobnie jak przychody, można tu określić jako średnie. Fundusze wykazujące się najwyższym ryzykiem (i jednocześnie najwyższym zyskiem) to fundusze akcji, inwestujące bezpośrednio w akcje.

4. A może zainwestuje w siebie? Najmniej popularną i przewidywalną formą inwestowania, jest inwestowanie w swoje umiejętności i własne narzędzia pracy. Nadwyżki finansowe, można w pewnym stopniu przeznaczać na szkolenia, narzędzia i inne środki, służące do pomnażania swojego kapitału.

Co zatem wybrać?

Wybór odpowiedniego narzędzia inwestycyjnego wcale nie jest prosty. Wszystko zależy od tego, jak duże ryzyko jesteśmy w stanie podjąć i czy… jesteśmy gotowi na ewentualne straty (w przypadku większości funduszy inwestycyjnych).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDotacja z UP na otwarcie firmy
Następny artykułInwestowanie w nieruchomości
Redakcja 360money.pl

Finanse to moja praca, ale i pasja. Rynkiem pieniężnym interesuje się od przeszło 10 lat i ciągle odkrywam coś nowego.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ