Dotacja z UP na otwarcie firmy

Jednym z narzędzi walki z bezrobociem, jest dotacja z Urzędu Pracy, przyznawana na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Ma ona sporo zalet, jest bowiem całkowicie bezzwrotna i jednocześnie dość szybko przyznawana (1,5 miesiąca). Jednak by ją otrzymać, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dotację z UP?

1. Uzyskanie statusu bezrobotnego. Jest to możliwe, po uprzedniej rejestracji w Urzędzie Pracy, z takim właśnie statusem. Ważne jest również to, by od razu nie zgłaszać się po dotację. W przypadku niektórych Urzędów, czas od zarejestrowania się w UP po złożenie wniosku, powinien wynosić co najmniej 3 miesiące (w niektórych UP jest to miesiąc).

2. Istotna jest… forma studiów. Jeśli bezrobotny studiuje dziennie, nie ma możliwości, by otrzymać dotację. Taka możliwość istnieje dopiero przy studiach zaocznych.

3. Jeśli chcemy otrzymać dotację, musimy odczekać co najmniej 12 miesięcy, od zakończenia prowadzenia poprzedniej działalności. Dlaczego co najmniej? Ponieważ niektóre UP wydłużają ten okres.

4. Dotacja nie należy się osobom, które w ciągu ostatniego roku, nie przyjęły jakiejkolwiek propozycji zatrudnienia ze strony Urzędu Pracy.

5. Jeśli osoba starająca się o wniosek, w ciągu 2 lat od momentu jego złożenia będzie mieć na koncie przestępstwo związane z obrotem gospodarczym, konieczne będzie zwrócenie na rzecz Urzędu Pracy całej otrzymanej kwoty.

6. Ostatnim warunkiem, niezbędnym do otrzymania dotacji z Urzędu Pracy, jest brak otrzymywania jakiegokolwiek dofinansowania z tego tytułu przez ostatnie 5 lat wstecz. Zasada ta, dotyczy również wszelakich pożyczek otrzymywanych na rzecz rozwoju własnej działalności gospodarczej.

Jak dużą dotację możemy otrzymać?

Przepisy prawa polskiego, dają przedsiębiorcy, możliwość uzyskania dotacji w wymiarze od cztero do nawet sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Kwota przeciętnego wynagrodzenia, to nieco ponad 4 tysiące złotych. Łatwo więc można policzyć, jak duża to będzie kwota.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPraca przez internet?
Następny artykułW co inwestować pieniądze?
Redakcja 360money.pl

Finanse to moja praca, ale i pasja. Rynkiem pieniężnym interesuje się od przeszło 10 lat i ciągle odkrywam coś nowego.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ