Warto mieć oszczędności, ale życie płata różne figle i niekiedy wszystkie pieniądze odłożone trzeba było wcześniej wydać, a sytuacja wymaga znalezienia jakichś wolnych środków finansowych. W takim przypadku należy rozważyć wzięcie pożyczki. Na szczęście oferta rynkowa pożyczek nie tylko w bankach, ale także w firmach pozabankowych jest na tyle szeroka, że każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. W zależności od potrzeb oraz możliwości terminowej spłaty można wziąć pożyczkę krótkoterminową albo zawieraną na dłuższy okres pożyczkę długoterminową. Ważne, aby pożyczka była odpowiednio wybrana.

O czym trzeba pamiętać?

Przed podjęciem decyzji zawsze należy dokonać rzetelnej oceny zdolności pożyczkowej. Chodzi tutaj przede wszystkim o realne możliwości regularnych spłat i to z uwzględnieniem wszelkich niespodziewanych wydatków, jakie mogą się pojawić. Pożyczka nigdy nie powinna spowodować katastrofy w budżecie domowym, dlatego tak istotne jest, aby dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Wtedy łatwo oszacować ilość rat, na które można rozłożyć całą kwotę pożyczki.

Pożyczka krótkoterminowa

Ten rodzaj pożyczki sprawdza się w razie nagłych i niezbyt kosztownych potrzeb. Może to być usterka samochodu, awaria jakiegoś sprzętu AGD albo wydatki związane z przygotowaniem do świąt czy też uroczystości domowych. Najczęściej będą to kwoty rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych, a okres spłaty nie przekracza jednego roku. Zazwyczaj pożyczkę spłaca się w trzech lub sześciu miesiącach. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest możliwość szybkiego i dość łatwego zaciągnięcia pożyczki i co ważne dla coraz większej grupy osób, formalności udaje się załatwić przez internet. Dokumenty należy przesłać mailem albo faksem i wykonać przelew na jeden grosz ze swojego konta bankowego. W firmie TAKTO Finanse istnieje też opcja dostarczenia dokumentów przez kuriera, który przywiezie umowę pożyczki. Jeżeli gotówki potrzeba naprawdę szybko, to właśnie pożyczka krótkoterminowa okazuje się najlepszym rozwiązaniem, gdyż sprawdza się w kryzysowych sytuacjach.

Pożyczka długoterminowa

Ten produkt finansowy wiąże się z poważniejszymi wydatkami i większą kwotą pożyczoną, co automatycznie przekłada się na długość samego zobowiązania. Trudno byłoby znaleźć stosowne środki na spłatę dziesięciu tysięcy złotych w ciągu roku, więc możliwość wydłużenia tego terminu do trzech lat okazuje się wybawieniem. Kwota raty jest po prostu dużo niższa i tym samym łatwiej ją dopasować do własnych możliwości. Pożyczki długoterminowe pozwalają na sfinansowanie większych zakupów lub inwestycji. Może to być rozkręcenie własnego biznesu i konieczność zakupienia odpowiednich narzędzi czy też sprzętu, może to również być remont generalny mieszkania, zmiana sposobu ogrzewania domu, a nawet zakup samochodu. Przyczyny bywają rozmaite, ale wszystkie je łączy potrzeba znalezienia stosownej kwoty pieniędzy, aby problem został pozytywnie rozwiązany.

Pamiętajmy zawsze, że żadna pożyczka nie spłaci się sama, więc koniecznie należy upewnić się, że nie będzie większych problemów z terminowym wywiązaniem się ze zobowiązania. Warto wcześniej skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na danej stronie firmy pożyczkowej, aby sprawdzić wysokość miesięcznej raty.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ