Chcesz, żeby pracownik działał efektywniej? Dbaj o niego! Pomoże w tym ocena stanowiska pracy. Dzięki niej cała firma zostanie solidnie przygotowana do wykonywania wszystkich zadań, co skutkuje większą wydajnością i spokojem zarówno pracowników, jak i osób zarządzających. Zobacz, jak to zrobić.

Ocena ergonomiczna stanowiska pracy – po co?

Można to w prosty sposób wyjaśnić na podstawie konkretnego stanowiska pracy – w tym przypadku będzie to magazynier. Aby stworzyć ocenę ergonomiczną stanowiska pracy, należy pogrupować zadania należące do wskazanego pracownika. Dzięki temu każda osoba dobrze wie, czym musi się zajmować. Podstawowe zadania dla magazyniera to m.in.: przyjmowanie do magazynu materiałów oraz stworzenie dokumentacji, odpowiednie rozlokowanie materiałów, dbanie o utrzymywanie porządku i czystości w magazynie, wydanie materiałów odpowiednim osobom, a także dbanie o dokumenty dotyczące przechowywanych zapasów.

Co jest potrzebne do oceny ergonomicznej takiego stanowiska pracy? Przede wszystkim należy wykonać pomiar wydatku energetycznego. Jest to liczba kalorii, jaką pracownik spali na danym stanowisku. Praca magazyniera jest zwykle siedząco-chodząca. Z jednej strony musi tworzyć i wypisywać dokumentację (wówczas siedzi), z drugiej nadzoruje prace w magazynie i przyjmuje dostawy (chodzi lub stoi). Dzięki pomiarowi wydatku energetycznego można określić, czy praca jest ciężka, czy lekka. To pozwoli ustalić cały plan pracy (np. włączyć konieczne przerwy, w trakcie których pracownik powinien uzupełnić zużytą energię). To bardzo ważne, ponieważ pomiar wydatku energetycznego pozwoli pracownikowi zachować  sprawność fizyczną i psychiczną przez długie lata. Dzięki temu magazynier nie będzie się nadwyrężał, ale jednocześnie pozostanie wydajnym pracownikiem.

Ocena ergonomiczna stanowiska pracy obejmuje również wyeliminowanie ewentualnych zagrożeń. W tym celu przeprowadza się pomiary aktywności serca, by stwierdzić, czy pracownik nadaje się do pracy fizycznej lub przy zwiększonym stresie (który czasem może towarzyszyć magazynierowi chociażby na skutek przyjęcia niepełnej dostawy). Dodatkowo specjaliści stosują dwie znane na świecie metody oceny ryzyka zawodowego: RULA oraz REBA. RULA (Rapid Upper Limb Assessment) to ocena obciążenia dotyczącego części układu mięśniowo-szkieletowego. Bierze się tu pod uwagę przede wszystkim możliwość nadwyrężenia szyi czy kończyn górnych. Z kolei program ergonomiczny REBA dotyczy całego układu mięśniowo-szkieletowego, a więc stosuje się go do przebadania pracowników fizycznych, którzy wykorzystują całą masę ciała do pracy.

Z oceny ergonomicznej stanowiska pracy powinna skorzystać każda firma, której zależy na wydajnych i zdrowych pracownikach. To nie tylko zwiększa pozycję firmy na rynku (dzięki nieprzerwanie dobrym wynikom), ale też poprawia relacje pracodawca-pracownik.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł „Prosta metoda, dzięki której zwiększysz wydajność pracowników” został stworzony dzięki informacjom otrzymanym od przedstawiciela firmy Team Prevent Poland Sp. z o.o.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ