Leasing urządzeń medycznych - na co zwrócić uwagę

Leasing stanowi obecnie jeden z najbardziej wygodnych i korzystnych sposobów finansowania specjalistycznego sprzętu diagnostycznego i aparatury medycznej – dedykowany zarówno publicznej, jak i prywatnej służbie zdrowia. Poznaj wszystkie zalety leasingu sprzętu medycznego i zobacz, na co zwrócić uwagę, analizując oferty poszczególnych instytucji zajmujących się finansowaniem aparatury do placówek i gabinetów lekarskich.

Leasing urządzeń lekarskich – najważniejsze zalety

Podstawową korzyścią dla gabinetów i ośrodków decydujących się na leasing sprzętu medycznego jest oczywiście możliwość pozyskania wysokiej klasy aparatury bez konieczności wydawania jednorazowo wysokich kwot na jej zakup. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że rynek urządzeń lekarskich nieustannie się rozwija, a nowe i bardziej precyzyjne modele urządzeń stopniowo wypierają przestarzałą aparaturę. W takiej sytuacji po zakończeniu okresu leasingowania urządzenia istnieje możliwość podpisania kolejnej umowy na bardziej nowoczesny sprzęt – również bez obciążania budżetu jednostki. Stała miesięczna rata leasingu umożliwia długoterminowe planowanie struktury wydatków przedsiębiorstwa, a harmonogram spłat zawsze można dostosować do potrzeb leasingobiorcy. Jednocześnie instrumenty finansowe umożliwiają skorzystanie ze stawki 8-procentowego, medycznego VAT-u, co pozytywnie wpływa na ostateczny koszt leasingu.

Jak wygląda leasing sprzętu medycznego?

Leasing aparatury medycznej – choć jest stosunkowo nową formą finansowania – nie różni się zbytnio od leasingu samochodów czy maszyn przemysłowych. Tego rodzaju ofertę posiada większość czołowych banków oraz instytucji finansowych. Cała procedura przebiega bardzo podobnie, należy jednak zwrócić uwagę na pewne ograniczenia wynikające z przepisów o podatku VAT na urządzenia medyczne. Można je jednak ominąć, wybierając odpowiednią formę leasingu, tak aby finansowanie wyposażenia gabinetów lekarskich było jak najbardziej opłacalne.

Leasing operacyjny czy finansowy?

W przypadku sprzętu medycznego bardziej atrakcyjny będzie leasing finansowy – właśnie z uwagi na wspominane powyżej przepisy o VAT. W tej formie finansowania istnieje możliwość zastosowania stawki 8% VAT przy ratach leasingowych, a także dokonywania odpisów amortyzacyjnych, co z kolei wpływa na wysokość odprowadzanego podatku dochodowego. W przypadku leasingu operacyjnego wzrasta zarówno ostateczny koszt finansowania, jak i wysokość miesięcznej raty. Nie ma również możliwości uwzględniania amortyzacji urządzeń w kosztach uzyskania przychodu. Dodatkową zaletą leasingu finansowego jest możliwości ustalenia dowolnego okresu finansowania oraz jego większa elastyczność i możliwość dostosowania produktu do potencjału budżetowego jednostki.

Ubezpieczenie sprzętu medycznego w leasingu

W większości instytucji finansowych warunkiem koniecznym do zawarcia umowy leasingu jest ubezpieczenie środka trwałego. Ubezpieczyciel może zostać narzucony przez bank lub być wybrany przez leasingobiorcę. Warto zwracać uwagę na koszt składki ubezpieczeniowej, która również wpływa na wysokość raty leasingu. O ile to możliwe, lepiej poszukać ubezpieczyciela na własną rękę w celu skorzystania z niższych stawek i preferencyjnych warunków, na które często nie ma szans przy polisie zapewnianej przez podmiot dostarczający finansowanie.

Leasing aparatury medycznej – jak wybrać najlepszy?

Poszukując najkorzystniejszego leasingu na sprzęt medyczny, z pewnością warto zwracać uwagę na wymienione wyżej kryteria, tak aby wybrany rodzaj finansowania był w pełni dopasowany do możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Ilość banków oraz instytucji proponujących swoim klientom leasing urządzeń medycznych z roku na rok się powiększa. Dzięki temu zarówno publiczne, jak i prywatne instytucje opieki zdrowotnej mogą doposażać swoje gabinety i laboratoria w nowoczesny sprzęt, korzystając z elastycznych i wygodnych warunków finansowania. Przykładowo Santander Bank Polska proponuje placówkom medycznym specjalną ofertę, będącą efektem wieloletniej współpracy z renomowanymi dostawcami sprzętu diagnostycznego i lekarskiego z okresem leasingowania do 72 miesięcy, udziałem własnym od 1% wartości środka trwałego z decyzją leasingową nawet w 6 godzin, bez konieczności przedstawiania dokumentacji finansowej. Jednocześnie oferta pozwala skorzystać ze stawki VAT dla urządzeń medycznych w leasingu finansowym oraz możliwości wykupu sprzętu po zakończeniu okresu leasingowana.

Profesjonalne doradztwo w wyborze leasingu na sprzęt medyczny

Warto zapewnić sobie kompleksowe wsparcie ze strony doradcy leasingowego, poszukując najkorzystniejszej formy finansowania wyposażenia ośrodków i gabinetów medycznych. Taka osoba pomoże ustalić optymalne warunki umowy i ułatwi formalności związane z realizacją zamówienia. Usługa doradcza znajduje się w ofercie wielu banków i pozwala znacznie ograniczyć formalności leżące po stronie przyszłego leasingobiorcy, dlatego warto z niej skorzystać, by mieć pewność, że żaden szczegół w procedurze leasingowej nie został przeoczony.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ