Erasmus to program mający na celu międzynarodową współpracę uczelni wyższych, który powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w dniu 15 czerwca 1987 roku. Corocznie w programie bierze udział kilkanaście tysięcy polskich studentów (14 -16 tys. osób), a także kilka tysięcy pracowników naukowych (5-7 tys.), którzy wyjeżdżają w celu uczestnictwa w szkoleniach lub prowadzenia zajęć na zagranicznych uczelniach. Czym tak naprawdę jest Erasmus? Niektórzy twierdzą, że to wyjazd „wakacyjny”, na którym można prowadzić bardzo rozrywkowy tryb życia i imprezować do woli. Inni upatrują w nim szansy na nawiązanie ciekawych kontaktów zawodowych, które za kilka lat zaprocentują lepszą pracą, lepszymi zarobkami i międzynarodową karierą. Choć obie opinie mają w sobie ziarno prawdy, bynajmniej nie stanowią definicji programu Erasmus – co to jest i kto może na tym skorzystać?
Co to jest Erasmus?
Erasmus to program zakładający współpracę pomiędzy uczelniami europejskimi – krajów członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii, Liechtensteinu, Islandii, Chorwacji oraz Turcji. Istotą programu jest międzynarodowa integracja studentów oraz kadry akademickiej, skutkująca rozwojem szkolnictwa wyższego, poszerzeniem horyzontów, doskonaleniem znajomości języka obcego, poznaniem kultury i społeczności innych krajów. Uczelnia przystępująca do programu otrzymuje Kartę Uczelni Erasmusa i od tej pory bierze czynny udział w wymianie międzynarodowej – zarówno poprzez wysyłanie studentów i pracowników za granicę, jak i przyjmowanie gości z uczelni partnerskich.
Kto może wziąć udział programie Erasmus?
Już wiesz, co to jest Erasmus. Teraz zapewne zastanawiasz się, czy możesz wziąć w nim udział. Otóż zgłoszenia studentów i pracowników naukowych przyjmowane są tylko od uczelni wyższych, które uzyskały Kartę Uczelni Erasmusa. Przy czym bierze się pod studentów studiów licencjackich (inżynierskich), magisterskich oraz doktoranckich. O tym, czy się dostaniesz, zadecyduje Twoja uczelnia. Każdy partner wymiany międzynarodowy określa własne warunki przystąpienia do programu Erasmus, dlatego najlepiej przeczytać regulamin dostępny na stronie internetowej swojej macierzystej uczelni.
Erasmus – co to oznacza dla studenta?
Student może wyjechać na zagraniczną uczelnię albo w celu studiowania, albo udziału w praktykach zawodowych – oba rodzaje stypendium mogą trwać od 3 do 12 miesięcy. Choć wiele osób kojarzy program wymiany z „niekończącą się imprezą”, studiowanie na Erasmusie wymaga udziału w zajęciach i zdawania egzaminów – dokładnie tak, jak w Polsce. Co więcej, nauka za granicą zostanie zaliczona przez Twoją macierzystą uczelnię, dzięki czemu nie masz zaległości i nie tracisz roku. Z kolei wyjazd na praktyki Erasmusa możesz wpisać do CV – Twój przyszły pracodawca z pewnością weźmie pod uwagę pracę w zagranicznej firmie. Według badań i opinii studentów udział w Erasmusie jest bardzo dobrze odbierany przez rekruterów, gdyż dowodzi zaradności i samodzielności, obycia z obcym językiem oraz umiejętności dopasowania się do każdej sytuacji.