System wekslowy miał swój debiut w XII we Włoszech, skąd szybko rozprzestrzenił się wśród państw całej Europy. Za wykorzystaniem weksli jako środka płatniczego przemawiała ich prostota i funkcjonalność, gdyż umożliwiały sfinalizowanie transakcji pomiędzy handlarzami i kupcami nawet bez posiadania waluty obowiązującej w danym miejscu. Dziś jako środka płatniczego używamy przede wszystkim „plastikowych pieniędzy”, czyli kart kredytowych i debetowych, jednak dużą popularnością nadal cieszą się pożyczki pod weksel. Czy są bezpieczne?
Na czym polega pożyczka pod weksel?
Banki nie udzielają kredytu osobom bez stałych dochodów lub o złej historii kredytowej. Z kolei firmy pożyczkowe oferują wprawdzie pieniądze bez zbędnych formalności, ale jedynie niewielkie kwoty i na krótki okres. Natomiast pożyczki pod weksel są dostępne dla wszystkich – pożyczkodawca z pewnością nie będzie sprawdzał scoringu BIK ani baz danych dłużników, nie zażąda też zaświadczeń ani zabezpieczenia pożyczki. Interesuje go tylko jedno – spłata zadłużenia, oczywiście wraz z odsetkami. W dodatku zawarcie pożyczki wekslowej to przysłowiowa „bułka z masłem”, wystarczy przecież wypełnić prosty dokument, w którym znajdą się podstawowe informacje:
- nazwa „weksel” w nagłówku
- data i miejsce wystawienia weksla
- kwota zadłużenia
- data i miejsce spłaty zadłużenia
- dane obu stron: trasata i remitenta
- podpis trasata
W praktyce często stosuje się weksel in blanco, który nie zawiera podstawowych informacji, np. danych wystawcy weksla, kwoty pożyczki czy terminu spłaty. Obie strony powinny dodatkowo sporządzić umowę wekslową, która będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie pożyczki.
Minimum formalności, brak ograniczeń co do kwoty i terminu spłaty oraz łatwa dostępność – to podstawowe zalety takiego rozwiązania. Dzięki swej prostocie pożyczki na weksel stały się bardzo popularne wśród przedsiębiorców i osób prywatnych, którzy nie chcą lub nie mogą korzystać z usług sektora bankowego czy firm pożyczkowych.
Pożyczki pod weksel – na co uważać?
Pod artykułami na temat pożyczek wekslowych często pojawiają się komentarze od osób zainteresowanych tą formą pożyczania pieniędzy. Niestety, z reguły są to osoby zdesperowane, z zajęciem komorniczym, pracujące na czarno lub bez stałego zatrudnienia. Mając „nóż na gardle”, trudno myśleć o konsekwencjach takiej pożyczki. Tymczasem skutki mogą być opłakane. Trasat (czyli osoba wezwana do zapłaty weksla) może łatwo paść ofiarą wyłudzenia. Wystarczy, że podpisze weksel in blanco, w której remitent (wierzyciel wekslowy) nie określi kwoty pożyczki. W tej sytuacji za jakiś czas remitent może wpisać dowolną kwotę (oczywiście znacznie wyższą) i tym samym pogrążyć finansowo trasata. Weksel stanowi jedyne zabezpieczenie pożyczki i często nawet umowa wekslowa nie jest w stanie uchronić pożyczkobiorcy przed nieuczciwymi praktykami wierzyciela. Ponadto weksel może zostać sprzedany i wówczas trasat będzie narażony na kontakt z nieznajomymi osobami, które mogą na różne sposoby przypominać mu o konieczności spłaty zadłużenia.