Co muszę wiedzieć, zanim wezmę kredyt

Pierwszy kredyt to duży stres i wyzwanie. Brak doświadczenia może wiązać się z większą ufnością wobec banków, a także z naiwnością wynikającą z niewiedzy. Gdy przeczytasz nasz poradnik, dowiesz się, jak poradzić sobie ze swoją pierwszą pożyczką, o co pytać i na co zwracać uwagę. Bez odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia, proces uzyskania kredytu może się znacznie wydłużyć, szczególnie gdy nie posiadasz dokumentów wymaganych przez kredytodawcę. Również samo przeszukiwanie ofert może okazać się czasochłonne, gdy nie jesteś pewny, czego szukasz. Znalezienie najkorzystniejszej oferty jest kluczowe, gdyż bez niej możesz utknąć z wysokim oprocentowaniem, uciążliwych opłatach i karach. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój pierwszy kredyt nie będzie koszmarnym doświadczeniem i będzie mieć pozytywny finał, skorzystaj z poniższych porad.

Cel i rodzaj kredytu

Jeżeli chcesz wziąć kredyt, musisz się przygotować na to, że banki będą wymagały określenia celu, na który potrzebujesz pieniędzy. Gdy bierzesz pożyczkę, nie musisz udzielać takich informacji, jednak maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać, jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku kredytu. Podstawowe rodzaje to:

  • kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie,
  • kredyt konsumpcyjny,
  • kredyt studencki,
  • kredyt konsolidacyjny,
  • karta kredytowa.

Najszerszym pojęciem zdaje się kredyt konsumpcyjny, który pomoże pokryć wydatki od kupna nowego samochodu, przez remont mieszkania, opłacenia wakacji oraz pokrycia kosztów wystawnego wesela.

Gdy już wiesz, jaki rodzaj kredytu najlepiej pasuje do Twoich potrzeb, będziesz mógł przeanalizować niezbędne dokumenty, a także rozeznać się w sytuacji panującej na runku. Wybierając bank, będziesz miał możliwość sprawdzenia, czy wysokość rat oraz roczne oprocentowanie nie przekraczają Twojego maksymalnego budżetu, oraz czy warunki spłaty są korzystne dla Ciebie.

Zdolność kredytowa

Bank zgodzi się na przyznanie wysokiego kredytu tylko w przypadku, gdy Twoja historia kredytowa będzie nienaganna. Najważniejszym priorytetem dla banku jest odzyskanie pieniędzy, które Ci udostępnia, a także zarobienie na swoich usługach. Dlatego też zdolność kredytowa jest tak ważna.

Aby maksymalnie zwiększyć szanse na uzyskanie wysokiej oceny zdolności kredytowej, rozważ wykonanie poniższych propozycji:

  • Wywiązuj się ze zobowiązań w czasie. Płać rachunki za telefon, prąd czy gaz na czas, aby pokazać zdolność do spełniania swoich zobowiązań w odpowiednim czasie.
  • Twórz historię kredytową, zanim zaczniesz interesować się kredytem. Możesz kupić nowy komputer na raty lub zaopatrzyć się w kartę kredytową z niskim oprocentowaniem. Krystalicznie czysta historia kredytowa pokazuje kredytodawcom, że jesteś odpowiedzialny.
  • Sprawdzaj wykorzystanie dostępnych kredytów. Kwota Twojego długu wykorzystanego z dostępnych Ci środków jest kolejnym ważnym aspektem. Niski wskaźnik (poniżej 30% maksymalnego limitu) to pozytywny aspekt do oceny Twojej zdolności kredytowej.

Znajdź najlepszy bank

Banki prześcigają się w ofertach, jednak gdy podliczysz oprocentowanie i dodatkowe opłaty, okazuje się, że nie różnią się od siebie aż tak mocno. Dlatego właśnie powstały serwisy takie jak MatchBanker, czyli darmowe porównywarki umożliwiające sprawdzenie ofert kredytów i pożyczek w zaledwie kilka minut. Możesz porównywać kredyty pod względem kwoty, jaką możesz otrzymać, czasu kredytowania, oprocentowania i RRSO, terminu spłaty, wymagań oraz wad i zalet.

Gdy znajdziesz najlepszą dla siebie ofertę i będziesz znać wymagania, otrzymanie kredytu, a później jego spłata nie będą stanowiły dla Ciebie żadnego problemu w przyszłości.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ