Nie jest łatwo rozstać się z etatem, nawet jeśli masz 100% pewności, że Twój pomysł na własny biznes wypali i zapewni Ci stabilne dochody. Umowa o pracę to współczesny synonim bezpieczeństwa, okraszony takimi „przywilejami” jak prawo do urlopu, płatnego chorobowego czy wreszcie emerytury. Praca na etacie to najlepsze rozwiązanie dla kogoś, kto woli wypełniać polecenia szefa i postępować zgodnie z narzuconym mu planem, niż samodzielnie podejmować decyzje decydujące o losach firmy. Ale przecież dobry pomysł na własny biznes nie musi oznaczać rezygnacji z pracy – możesz go realizować po godzinach, aby dorobić sobie do pensji i rozeznać się w branży.

Dlaczego warto pogodzić pracę na etacie z własnym biznesem?

Korzyści są oczywiste i zobaczysz je od razu po podsumowaniu miesięcznego budżetu domowego. Skromny biznes może Ci zapewnić dodatkowe dochody na poziomie 300-700 zł, ale jeśli działasz w specjalistycznej branży możesz dorobić nawet kilka tysięcy do  pensji. A teraz pomyśl, na co wydasz dodatkowe dochody – nowy sprzęt grający, zestaw kina domowego, remont w domu, urlop… Wreszcie będziesz mógł sobie pozwolić na coś, co było poza zasięgiem Twojego portfela!

Poza czynnikiem finansowym równie ważne jest poczucie bezpieczeństwa – nawet najlepszy pomysł na biznes nie zapewni Ci spokojnych nocy, jeśli na początku będziesz musiał do niego dokładać i nie znajdziesz klientów na swoje usługi/produkty. Tymczasem etat daje Ci pewność, że w razie niepowodzenia własnej firmy nie wylądujesz na przysłowiowym bruku. Przy stałej pensji możesz eksperymentować ze start-upami i tworzyć nowatorskie projekty, nie martwiąc się o aspekty finansowe. Ponadto możesz na spokojnie badać rynek, poznawać potrzeby klientów i rozeznać się w ofercie konkurencji.

Pomył na mały, ale własny biznes

Skoro pracujesz na etacie, zapewne nie masz czasu na dokształcanie się i naukę nowych umiejętności. Dlatego najlepiej rozważyć pomysł na biznes adekwatny do swojego wykształcenia lub zainteresowań. Dietetyk może udzielać porad w zakresie zdrowego żywienia lub tworzyć indywidualne diety odchudzające czy detoksykujące. Filolog może świadczyć usługi tłumaczeniowe, a psycholog założyć własną poradnię online. Jeśli pracujesz jako polonista, z pewnością znajdziesz klientów na usługi z zakresu marketingu internetowego, tj. pisanie artykułów sponsorowanych, tekstów SEO czy treści do social media. A może pracujesz jako księgowy, ale w wolnych chwilach fotografujesz i edytujesz zdjęcia na komputerze? W takim razie możesz czerpać dochód ze swojej pasji – fotografia produktowa to świetny pomysł na własny biznes, który nie wymaga sprzętu za kilkadziesiąt tysięcy ani umiejętności na miarę fotografów światowej klasy. Oczywiście możliwości masz znacznie więcej. Po godzinach możesz opiekować się zwierzętami jako petsitter, sprzedawać rękodzieło, świadczyć usługi marketingowe, prowadzić food truck, sprzątać biura czy podejmować się drobnych zleceń serwisowych lub remontowych.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ