Pasjami czytasz thrillery prawnicze i kilkukrotnie obejrzałeś każdy sezon Suits? A może Twój ojciec jest adwokatem, a mama prokuratorem i rodzinne tradycje wymuszają na Tobie wybór studiów? Chcesz uprawiać elitarny i dobrze płatny zawód? Bez względu na motywację, studiowanie prawa może być najlepszym wyborem Twojego życia albo… pasmem udręk i frustracji. To jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających kierunków, na którym kształcenie odbywa się wyłącznie w jednolitym trybie pięcioletniego magisterium. Osobom wybierającym się na te studia, prawo wydaje się przepustką do stabilnej pracy, wysokich dochodów i społecznego prestiżu. Jednak zanim spełnisz swoje zawodowe aspiracje, czeka Cię długa i dość wyboista droga.
Jak dostać się na studia prawnicze?
Przygotowania do studiów prawniczych warto rozpocząć już na początku liceum czy technikum. Wprawdzie na tym etapie wybór studiów wydaje się przesadą, jednak prawo to kierunek dla osób zdecydowanych, pełnych pasji i mocno stąpających po ziemi. Nie bez znaczenia jest fakt, że w najlepszych uczelniach przypada kilkunastu kandydatów na jedno miejsce, dlatego już teraz warto przyłożyć się do przedmiotów maturalnych. W procesie rekrutacji decydują wyniki z matury z dziedzin humanistycznych – głównie historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języka obcego. Uczelnia może brać pod uwagę również wyniki z języka polskiego, geografii oraz matematyki.
Gdzie studiować prawo?
Jeśli chodzi o wybór uczelni, możesz dosłownie przebierać w ofertach – to bardzo popularne i powszechnie dostępne studia. Prawo możesz studiować m.in. Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Sosnowcu, Łodzi, Lublinie, Opolu, Szczecinie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Torunie, Włocławku, Łomży, Żarach, Lesznie, Zamościu, Koszalinie, Raciborzu, Płocku, Kielcach, Inowrocławiu, Bielsku-Białej, Zielonej Górze i Dąbrowie Górniczej. Studia prawnicze są dostępne w miastach wojewódzkich i mniejszych miejscowościach, na uczelniach publicznych i niepublicznych, zatem z pewnością znajdziesz placówkę odpowiednią dla siebie.
Jak przebiega studiowanie prawa?
Jak już wspomnieliśmy, nie ma możliwości studiowania prawa w systemie bolońskim, czyli nie możesz zakończyć edukacji na dyplomie licencjata. To studia typu „wszystko albo nic”, zatem czeka Cię pięć lat nauki zwieńczonych dyplomem magistra. Na trzecim roku wybierasz specjalizację – prawo karne, prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo europejskie lub prawo administracyjne. Jednak nawet po otrzymaniu tytułu magistra, nie uzyskasz uprawnień do samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego, adwokata, prokuratora czy komornika.
Absolwenci studiów prawniczych muszą najpierw odbyć praktykę zawodową i następnie zdać egzamin państwowy potwierdzający zdobycie kompetencji. Program aplikacji obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczną naukę zawodu w kancelariach, sądach czy prokuraturach, a czas trwania jest uzależniony od wyboru zawodu – np. aplikacja adwokacka trwa 3 lata, notarialna 3,5 roku, a sądowa 4 lata.