Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją poprawić?

Zaciągając kredyt ważne jest znalezienie optymalnej oferty pod kątem jego kosztów i warunków spłaty. Dlatego też banki zabiegają o swoich potencjalnych klientów kusząc atrakcyjnymi ofertami. Jednak również klient banku ubiegający się o kredyt musi wykazać przed bankiem, że będzie kredytobiorcą wiarygodnym, czyli takim, który będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie w terminie.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa, to hasło, które bardzo często pojawia się przy tematyce zaciągania kredytów. Czym ona właściwie jest? Otóż zdolność kredytowa to najogólniej mówiąc zdolność kredytobiorcy do tego, aby w terminie spłacić zaciągnięty kredyt, czyli zarówno pożyczoną kwotę, jak i naliczone od niej odsetki. Na zdolność kredytową składa się wiele czynników. Przede wszystkim są to dochody kredytobiorcy – ich wysokość oraz regularność. Znaczenie ma również obciążenie innymi zobowiązaniami, a także spłata poprzednich zobowiązań kredytowych. Ktoś, kto spłacał swoje wcześniejsze zobowiązania kredytowe regularnie, będzie z pewnością dla banku bardziej wiarygodnym kredytobiorcą, niż ktoś, kto już raz unikał obowiązku spłaty kredytu. Na zdolność kredytową ma też wpływ wysokość zaciąganego kredytu, czy wiek kredytobiorcy. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie zabezpieczenie kredytu – może to być na przykład poręczenie przez żyranta, czy ubezpieczenie kredytu.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Czasem, stosując odpowiednie zabiegi, można zwiększyć swoją zdolność kredytową, a tym samym szanse na otrzymanie kredytu. Oto kilka z nich:

1. Zmniejszenie obciążanie innymi kredytami – w tym celu warto zrezygnować w miarę możliwości z zaciągania innych kredytów w tym samym czasie. Warto również zrezygnować z karty kredytowej, jeśli nie jest ona niezbędna.

2. Jeśli chodzi o dochody, to najkorzystniejsza jest pod tym względem umowa o pracę, jednak zdolność kredytową można zwiększyć dokumentując stabilność dochodów z umowy zlecenia, czy z prowadzenia własnej działalności.

3. Bardzo ważne jest to, aby mieć korzystną historie kredytową w BIK-u. Dlatego też warto wcześniej mieć na koncie jakieś zaciągnięte i terminowo spłacone kredyty.

4. Warto mieć dobre zabezpieczenie kredytu – może to być jego ubezpieczenie, albo też jakieś środki zgromadzone na lokacie itp.

5. W zwiększeniu zdolności kredytowej pomaga też posiadanie jakiegoś wkładu własnego do danej inwestycji.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ