Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie kredytu czy warto je wziąć? Właśnie takie pytanie zadaje sobie wielu kredytobiorców, którzy ubiegają się o pieniądze. Instytucje finansowe bardzo często zabiegają o to, aby ich klienci zdecydowali się na dodatkowe ubezpieczenie, które ma być zabezpieczeniem nie tylko dla nich, ale też dla klienta w trudnych sytuacjach życiowych np. po utracie pracy. Bardzo często są one wręcz wymagane, dotyczy to szczególnie kredytów na duże sumy. Czy opłaca się brać ubezpieczenie kredytu, gdy nie mamy takiego obowiązku? Podpowiadamy.

Po co jest ubezpieczenie kredytu?

Tak jak już wspomnieliśmy, ma ono zabezpieczyć zarówno bank, jak i kredytobiorcę w sytuacji, gdy z pewnych przyczyn nie będzie on w stanie spłacić swojego zobowiązania. Ubezpieczenie kredytu nie zawsze jest wymagane, jednak coraz więcej instytucji wymaga jego wykupienia po to, aby nie być stratnym na pożyczeniu pieniędzy, w momencie zaniechania spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę. W naszym życiu może dojść do wielu niespodziewanych wydarzeń. Chodzi tu nie tylko o nagłą utratę pracy, ale także chorobę i niezdolność do pracy po wypadku. W takich sytuacjach kredytobiorca może nie być w stanie spłacać swoich dotychczasowych zobowiązań i niezbędne będzie wcześniej wykupione ubezpieczenie.

Czy z ubezpieczenia kredytu można zrezygnować?

To czy będzie to możliwe, zależy od banku, w którym wziąłeś kredyt. Najczęściej jest to możliwe, ale wiąże się z nieprzyjemnościami, takimi jak podniesienie marży kredytu. Warto wtedy obliczyć czy bardziej opłaca Wam się dopłacać za ubezpieczenie, czy zaakceptować wyższy koszt kredytu. Dodatkowo nie będziecie też zabezpieczenia przed trudnymi sytuacjami życiowymi i np. po wypadku będziecie sami musieli radzić sobie ze spłatą kredytu. Najczęściej z ubezpieczenia nie opłaca się rezygnować, jeśli już zdecydowaliście się na jego wykupienie podczas podpisania umowy kredytowej.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu hipotecznego?

Jeśli umowa Twojego kredytu hipotecznego przewiduje taką możliwość, to możesz zrezygnować z ubezpieczenia kredytu. Musisz jednak wiedzieć, że zazwyczaj jest ono warunkiem do tego, aby otrzymać taki kredyt i jeśli nie zdecydujesz się na ubezpieczenie, to bank nie wypłaci Ci dużych kwot pieniędzy. Zatem w trakcie spłaty, również nie będziesz mógł z niego zrezygnować. Ubezpieczenie kredytu czy warto je wziąć https://habzafinanse.com.pl/ubezpieczenie-kredytu-czy-warto-je-brac-i-jak-z-niego-zrezygnowac/ razem z hipoteką, nawet jeśli nie jest wymagane? Naszym zdaniem tak, ponieważ jest to kredyt długoterminowy. W trakcie jego trwania może przydarzyć Ci się wiele trudnych sytuacji, które mogą stanowić przeszkodę w spłacaniu zobowiązania. Wtedy ubezpieczenie pomoże Ci zachować płynność finansową i nie popadniesz w długi. Warto mieć ubezpieczenie, w końcu przez 20 lat spłaty może zmienić się bardzo wiele.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZalety zawiesia wężowego
Następny artykułRejestr VAT – do czego służy?
Redakcja 360money.pl

Finanse to moja praca, ale i pasja. Rynkiem pieniężnym interesuje się od przeszło 10 lat i ciągle odkrywam coś nowego.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ