Pożyczki na raty – sprawdź, czy Cię na nie stać

Ratalna pożyczka może kusić, bo można dzięki niej rozłożyć spłatę na wiele dogodnych rat, ale czy pożyczki na raty są dla każdego? Jakie są ich wady i zalety oraz dla kogo polecane jest takie rozwiązanie?

Pożyczki na raty – kuszące oferty pozabankowe

Pożyczki pozabankowe są znane nie tylko ze swojej prostoty i możliwości szybkiego pozyskania pieniędzy, ale też z dość krótkich terminów spłaty. W większości przypadków na spłatę pożyczki masz 30 dni, niekiedy 60 dni plus ewentualna możliwość przedłużenia terminu spłaty. Dla wielu osób to za krótki czas, a dodatkowo część pożyczkobiorców potrzebuje większych kwot – nie tysiąca czy kilku tysięcy, a kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy i dla takich właśnie osób powstały pożyczki na raty.

Ratalne pożyczki mają bardzo wysokie kwoty maksymalne – czasami nawet 20 tys. złotych, a dodatkowo można je spłacać nawet przez 5 lat, chociaż klient ma zawsze możliwość podpisania umowy na 1 rok, 2 lata, 3 lata lub 4 lata. Im dłuższy jest termin spłaty pożyczki na raty, tym teoretycznie łatwiej ją spłacić, bo poszczególne raty są niższe, ale ważne jest w tym zdaniu określenie „teoretycznie”.

Ranking takich pożyczek na raty znajdziesz na 7pozyczki.pl/pozyczki-na-raty. Sprawdzisz tam też opinie o poszczególnych instytucjach pożyczkowych.

Ratalna spłata pożyczki

Dłuższy termin spłaty pożyczki wiąże się z wyższą ostateczną kwotą do spłaty, a tym samym z wyższymi kosztami pożyczki. Powód jest bardzo prosty – firmy pożyczkowe kierują się tutaj po prostu czysto pragmatycznym podejściem. Krótki czas spłaty jest dla takich firm pewniejszy między innymi przez wzgląd na stosunkowo niską kwotę pożyczki, którą po prostu łatwiej oddać. Im termin spłaty bardziej się wydłuża, tym „po drodze” więcej się może zdarzyć. Pożyczkobiorca może stracić pracę, może zachorować, może zostać przeniesiony na mniej gorzej stanowisko lub po prostu… przestać się poczuwać do spłaty pożyczki. To wiąże się z niepewnością i widmem strat dla firmy pożyczkowej, więc w celu „odbicia” sobie tego potencjalnego niebezpieczeństwa, firmy takie określają wyższe koszty pożyczek. Kolejnym powodem, dla którego pożyczki na raty są droższe, jest fakt, że firmy udzielające takich pożyczek w pewnym sensie zamrażają swoje pieniądze i to pogarsza ich sytuację. Oczywiście po spłacie otrzymają swoje pieniądze z nawiązką, ale do tego momentu nie mogą nimi rozporządzać i inwestować w rozwój. Jeśli są zyski, są też straty i tyczy się to obu stron umowy.

Wymagania do pożyczki na raty są dość wysokie

Przy wnioskowaniu o pożyczki na raty w wyższych kwotach, klienci muszą zwykle spełnić więcej formalności niż ma to miejsce w przypadku pożyczek spłacanych w krótszych terminach. Konieczne jest zaświadczenie o dochodach, dobra historia kredytowa (weryfikacja w bazach) oraz zdolność kredytowa. Firma, które udziela pożyczki na raty, sprawdza wiarygodność swoich klientów i ocenia, czy ci klienci są w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązania. Co prawda weryfikacja nie jest tak restrykcyjna, jak ma to miejsce w przypadku dużych kredytów hipotecznych, ale występuje i trzeba się z tym liczyć.

Firma pozabankowa nigdy nie udzieli pożyczki na raty klientowi z ulicy, o którym nic nie wie. Takiej pożyczki nie dostanie też klient, który ma długi zarówno w bankach, jak i w innych firmach pożyczkowych, chyba że wysokość jego dochodów pozwala na łatwą spłatę zadłużenia. Oprócz kwestii związanych z finansami trzeba mieć zwykle też umowę o pracę, a w każdym przypadku odpowiedni (ustalony przez firmę pożyczkową) wiek. Warunkiem otrzymania pożyczki na raty jest też brak zadłużenia w firmie, u której wnioskujemy o pożyczkę. W regulaminach większości firm pozabankowych jest zapis, że żaden klient nie może mieć jednocześnie dwóch pożyczek. Po kolejną można wnioskować dopiero po spłaceniu pierwszej i nie ma możliwości konsolidacji zobowiązań. W nielicznych tylko przypadkach można pożyczkę refinansować w innej firmie, ale takie działanie może być postrzegane na niekorzyść klienta i istnieje prawdopodobieństwo, że ta firma odmówi mu później wysokiej pożyczki na raty.

Grunt to budowanie sobie dobrej historii kredytowej. Zanim weźmiesz pożyczkę na raty, warto wziąć standardową pożyczkę lub raty na sprzęt i spłacić je dla uwiarygodnienia się w oczach pracowników odpowiedzialnych za weryfikację wniosków pożyczkowych.

Więcej o pożyczkach na raty dowiesz się na stronie 7pozyczki.pl. Sprawdź, które z prezentowanych tam pożyczek spełniają Twoje oczekiwania i ile opłaca się w nich pożyczyć.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ