Gdy planujemy jakiś większy wydatek, taki jak kupno mieszkania, samochodu lub remont, potrzebujemy dużej ilości pieniędzy. Nie zawsze jest tak, że ją mamy, ale z pomocą przychodzą nam kredyty. Możemy je wziąć z banku, lub instytucji pozabankowych. W tym drugim przypadku są to dużo mniejsze kwoty.

Rodzaje kredytów

Pożyczka to kredyt na małą kwotę, zazwyczaj do kilkunastu tysięcy złotych. Termin spłaty jest krótki i wynosi od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od pożyczonej kwoty. Po taką pożyczkę możemy udać się do banku, lub załatwić wszystkie formalności przez internet. Również wybierając instytucje pozabankowe, możemy wszystko załatwić przez internet w kilkanaście minut. Pieniądze pojawią się na koncie nawet w ciągu 15 minut, jak podają niektóre firmy.

Kredyty gotówkowe dotyczą zazwyczaj większych kwot niż w przypadku pożyczek. Również okres spłaty może być znacznie dłuższy. W tym wypadku kwota, którą możemy dostać od banku jest zależna od naszych dochodów, i może wynosić kilkaset tysięcy złotych. W przypadku kredytów okres spłacania może wynosić nawet kilkadziesiąt lat. Oprocentowanie jest dużo niższe od pożyczki. Jednak cały proces trwa trochę dłużej. Biorąc kredyt na małą kwotę możemy załatwić formalności przez internet, ale w przypadku większych kwot, musimy odwiedzić placówkę banku. Wiąże się to z tym, że banki muszą sprawdzić naszą zdolność kredytową, żeby mieć pewność, że zdołamy oddać im pożyczone pieniądze. Taki kredyt może nam pomóc, gdy planujemy remont, kupno samochodu, lub mieszkania.

Trzeci rodzaj to kredyt hipoteczny. W tym wypadku kwoty, które możemy dostać od banku są najwyższe. Dzieje się tak, dlatego że przypadku, gdy nie będziemy płacić rat, bank ma zabezpieczenie w postaci naszego mieszkania, czy domu. Również kupując nowe mieszkanie, które dopiero powstaje możemy wziąć kredyt hipoteczny. W tym wypadku oprocentowanie jest porównywalne, lub czasem niższe od zwykłych kredytów gotówkowych. Ma to związek z ryzykiem jakie podejmuje bank pożyczając nam pieniądze. W tej sytuacji jest ono najmniejsze, ponieważ w razie, gdy nie będziemy spłacać kredytu, bank może zlicytować nieruchomość, i wziąć pieniądze na spłatę naszego kredytu. Oczywiście nadwyżkę odzyskamy my. Jednak większość z nas biorąc hipotekę na nasze upragnione mieszkanie, będzie starała się płacić, żeby go nie stracić.

Czwartym rodzajem kredytu może być karta kredytowa. Tutaj mamy do wyboru kilka opcji. Wybierając kartę możemy sami ustalić limit, którego nie chcemy przekraczać. Jednak bank sprawdzi nasze możliwości finansowe i jeśli ustalimy za duży kredyt na karcie, to automatycznie nam go zmniejszą. Druga sprawa jaką musimy ustalić to sposób spłacania kredytu. Są dwie opcje. Pierwsza to taka, że gdy zadłużymy nasze konto, to dług spłaca się automatycznie kiedy pieniądze pojawią się na koncie. W tym przypadku oprocentowanie jest bardzo niskie, a czasami nawet zerowe. Druga opcja to spłata zadłużenia w ratach. Przykładowo, gdy zadłużymy się za pomocą karty na większą kwotę, to bank co miesiąc będzie pobierał określoną ratę.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ