Pozew frankowy

Banki uwikłane w kredyty frankowe właśnie szukają sposobów jak pozbyć się tej frankowej bomby prawnej, zmniejszyć ilość pozwów i ograniczyć straty. Część z nich tworzy korespondencje z klientami, sprawdzając ich nastawienie do negocjacji, inna grupa przygotowuje warunki ugody. Rzecznik finansowy nawołuje do wypracowania porozumienia na linii bank-klient, a ten ostatni, z uwagi na całą linię orzeczniczą w kwestii kredytów frankowych ma szansę na osiągnięcie naprawdę dobrego rezultatu.

Kiedy warto rozważyć pozew frankowy?

Jeżeli umowa kredytowa z bankiem, zawierająca indeksowanie lub denominowanie do kursu CHF, zawierała niedozwolone postanowienia umowne, czyli tzw. klauzule abuzywne, kredytobiorcom mogą przysługiwać roszczenia ze strony banku – tzw. Pozew frankowy. Mowa tu o wniesieniu o unieważnienie umowy oraz roszczeniu o odfrankowanie zawartej z bankiem umowy.

Unieważnienie umowy kredytu frankowego

W wypadku tego roszczenia kredytobiorca ma nawet szansę na nieważnienie całej umowy, czyli doprowadzenie do sytuacji sprzed jej zawarcia. W przypadku pozytywnej decyzji sądu kredytobiorca otrzymuje całość wpłaconej do określonego momentu  kwoty oraz nie musi kontynuować dalszej spłaty kredytu. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z roszczeniem ze strony banku o zwrot udzielonego klientowi kredytu.

Odfrankowanie umowy kredytu

Odfrankowanie kredytu to nic innego jak usunięcie z umowy wiążącej bank i klienta niedozwolonych klauzul waloryzacyjnych przy kontynuacji umowy. Tym samym bank jest zobowiązany do zwrotu nadpłaconych, z tytułu zawyżenia wysokości rat, kwot kredytu i przeliczenia pozostałych do spłaty rat już bez waloryzacji frankowej. Pozostałe warunki umowy musiałyby dalej obowiązywać.

Umowy frankowe zawierane przez banki znacząco się różniły. Aby sprawdzić realne szanse na jeden z wariantów roszczenia warto zacząć od niezależnej analizy prawnej umowy kredytu. W naszej firmie taką analizę przeprowadzamy bezpłatnie, a klient natychmiast otrzymuje od nas odpowiedź na pytanie, czy warto rozważać wniesienie pozwu frankowego i jakie są szanse na wygranie sprawy.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ