Zanim bankowość internetowa stała się normą, klienci musieli pofatygować się do placówki banku, odstać pół dnia w kolejce i na koniec wypełnić stos dokumentów. Dziś większość banków ograniczyła formalności do niezbędnego minimum, a założenie konta przez Internet zajmuje kilkanaście minut. Ale czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Czy otwierając rachunek przez Internet, uzyskasz do niego dostęp jeszcze tego samego dnia?

Jak założyć konto przez Internet bez kuriera?

Taki sposób jest możliwy jedynie wtedy, gdy posiadasz rachunek w innym banku. W tej sytuacji wystarczy wejść na stronę internetową interesującego Cię banku, a następnie otworzyć wniosek potrzebny do założenia konta. Teraz musisz wypełnić wszystkie pola wymagane przez bank, podając swoje dane zgodnie z informacjami widocznymi na dowodzie osobistym. Zaznacz też, że chcesz założyć konto przez przelew weryfikacyjny. Na koniec należy zakreślić zgody formalne, przy czym pamiętaj, że zgody dotyczące akcji marketingowych są nieobowiązkowe. Teraz wystarczy sprawdzić poprawność danych i wysłać wniosek.

Jeśli wypełniłeś wszystkie pola prawidłowo, bank przekieruje Cię na stronę logowania banku, w którym masz już konto. Uwaga – drugie konto nie może być założone przez przelew weryfikacyjny, a dane na nim muszą się zgadzać z danymi podanymi we wniosku! Na koniec zrób przelew na symboliczną kwotę i czekaj, aż bank prześle Ci na skrzynkę e-mail informacje o nowym koncie. W większości przypadków założenie konta przez Internet pozwala już tego samego dnia zalogować się i korzystać z rachunku.

Co zrobić, jeśli nie masz konta w innym banku?

Jeśli nie dysponujesz innym kontem z aktualnymi danymi albo rachunek został założony poprzez przelew weryfikacyjny, musisz we wniosku zaznaczyć opcję z kurierem. W tym przypadku po wysłaniu wypełnionego formularza otrzymasz na maila wzór umowy otwarcia rachunku. Teraz czekaj, aż kurier skontaktuje się z Tobą i umówi na podpisanie dokumentów.

Kiedy dojdzie do spotkania przeczytaj umowę, podpisz w odpowiednich miejscach i przekaż od razu kurierowi. W zamian otrzymasz dane do logowania, ale rachunek zostanie uruchomiony dopiero po zweryfikowaniu dokumentów. Otwarcie konta przez Internet z opcją przesłania umowy kurierem trwa znacznie dłużej, jednak często to jedyna możliwość założenia rachunku bez wizyty w banku.

Czy założenie konta przez Internet jest bezpieczne?

Bankowość online korzysta z bezpiecznych certyfikatów SSL, co rozpoznasz po ikonce kłódki i napisie „bezpieczna” widniejących na pasku adresu strony internetowej. Niestety hakerzy do perfekcji opanowali sztukę wyłudzania danych logowania. Podszywają się pod bank i wysyłają maile, w którym informują o zablokowaniu dostępu do konta i zachęcają do zalogowania się przez podaną w linku stronę w celu jego odblokowania. Tym sposobem nieświadomy klient loguje się przez fałszywą stronę i w rezultacie dobrowolnie podaje dane logowania. Pamiętaj zatem, by nie otwierać podejrzanych linków oraz nigdy nie ujawniać loginu i hasła do swojego konta internetowego. 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ