Kredyty gotówkowe – na co zwrócić uwagę, by były bezpieczne

Boisz się, że kredyt gotówkowy będzie pierwszym krokiem do problemów finansowych? Cóż, jeśli tylko dołożysz wszelkich starań, by był bezpieczny, to może być raczej ich rozwiązaniem. Kredyty gotówkowe są bardzo popularnym produktem bankowym. Dowiedz się, co zrobić, by były naprawdę bezpieczne i nie zrujnowały twojego portfela.

Kredyty gotówkowe – najlepsza oferta

Pojawił się problem finansowy lub brakuje ci pieniędzy, by zapłacić za remont, kurs czy wycieczkę i pada decyzja o kredycie gotówkowym. Nie ma się czego bać, tak naprawdę konkurencja banków jest tak duża, że ciągle pojawiają się korzystne oferty. Z pewnością znajdziesz je bez problemu, wystarczy tylko poświęcić trochę czasu na szukanie najlepszej opcji.

Przyda ci się do tego wyszukiwarka i porównywarka kredytów gotówkowych. Jednak samodzielnie także przeprowadź małą analizę. Zwróć uwagę na całkowity koszt kredytu gotówkowego. Porównaj także RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To właśnie ten wskaźnik, a nie oprocentowanie nominalne, poinformuje cię o tym, ile rzeczywiście przyjdzie ci oddać. Koszty kredytu gotówkowego składają się z wielu czynników – oprocentowanie to tylko jeden z nich. Do tego dochodzi prowizja, koszt prowadzenia kredytu i przygotowania oferty. Dlatego to RRSO jest czynnikiem najważniejszy.

Kredyty gotówkowe – mierz siły na zamiary

Po wybraniu 2-3 najlepszych ofert przeprowadź symulację. Zastanów się, jaką kwotę dokładnie potrzebujesz pożyczyć i sprawdź, jaka wysokość raty ci wychodzi. W większości ofert masz możliwość zrobienia symulacji za pomocą suwaków – łatwo i intuicyjnie. Dzięki temu jak na dłoni masz wszystkie dane.

Im dłuższy czas kredytowania, tym mniejsza rata. Optymalnie byłoby mieć najniższe możliwe raty – będziesz mieć pewność, że sobie z nimi poradzisz. Jednakże im dłuższy czas kredytowania, tym wyższe są ogólne koszty kredytu. Dlatego najlepszą opcją jest zachowanie złotego środka – raty na tyle niskiej, by można było sobie z nią poradzić w najtrudniejszych momentach, ale na tyle wysokiej, by koszty nie były szczególnie uciążliwe.

Bezpieczne kredyty gotówkowe z ubezpieczeniem

Wiele banków oferuje możliwość dołączenia do kredytu gotówkowego ubezpieczenia. Składka ubezpieczeniowa może być podzielona na wszystkie zaplanowane raty, może także być płacona jednorazowo lub co roku.

Co daje ubezpieczenie? Przede wszystkim pewność, że jeśli nie dasz sobie rady ze spłacaniem rat – na przykład z powodu problemów zdrowotnych lub utraty pracy – nie ponosisz kosztów, tylko ratami zajmie się ubezpieczyciel. Zasady działania ubezpieczenia powinny być zawarte w umowie i mogą być różne.

Wybierz podmiot godny zaufania

I ostatni punkt – kieruj się nie tylko cyferkami. Wybierając ofertę kredytu gotówkowego, zdecyduj się na instytucję, której ufasz i która jest sprawdzona. Dobrze przeczytaj umowę kredytową i sprawdź, czy zawarte w niej dane (na przykład harmonogram rat) są zgodne z twoimi wyliczeniami i planami.

Kredyt gotówkowy może być wygodnym i bezpiecznym sposobem na poradzenie sobie z chwilowymi problemami. Warto jednak wszystko trzy razy posprawdzać, czy tak jest w istocie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ