Powiększ swoją flotę samochodów ciężarowych z korzystnym finansowaniem

Szybciej, lepiej, nowocześniej…tysiące firm działających w branży transportowej bądź innej, pośrednio związanej z przewozem rzeczy w dużej ilości lub pokaźnych gabarytów zamierza tak właśnie działać dzięki dysponowaniu niezawodnymi pojazdami. O ile posiadając samochody ciężarowe z pierwszej ręki przedsiębiorstwo faktycznie funkcjonuje sprawniej tak pozyskanie floty nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać.

Nawet jeśli przedsiębiorca ma spory kapitał, inwestowanie w zakup aut za gotówkę oznacza wysokie ryzyko. Dlaczego? Duża kwota pieniędzy, wydana jednorazowo zawsze może przecież przydać się na innej linii, czy to związanej z zakupem towarów czy np. wynagrodzeniem dla pracowników.  Czyżby warto więc było zdecydować się na kredyt, leasing albo wynajem samochodów? W gruncie rzeczy tak aczkolwiek każdą ze wspomnianych opcji należy gruntownie przemyśleć.  Finansowanie to bowiem też obciążenie i to co najmniej na kilka lat. Poza tym metody finansowania różnią się od siebie, często dość znacząco. Aby w przyszłości uniknąć ewentualnych trudności pierwsze co trzeba zrobić  to zapoznać się z każdą ze wspomnianych usług, co wcale nie oznacza konieczności wizyty w banku.

Finansowaniem samochodów ciężarowych trudnią się także firmy ściśle powiązane z koncernami motoryzacyjnymi, takie jak np. MAN FS- spółka obsługująca umowy kredytowania, leasingu oraz najmu długoterminowego polskim Klientom marki MAN.  MAN Financial Services oferuje najnowsze modele aut dostawczych jak również i używane samochody ciężarowe, których znakomita większość produkowana jest w Niepołomicach. Umożliwia indywidualne dopasowanie finansowania do oczekiwań i potrzeb każdego przedsiębiorcy. Decydując się na kredyt w MAN Financial Services Klient otrzymuje do dyspozycji niezawodny pojazd,  zazwyczaj z bieżącego rocznika, niemniej zobowiązany jest w ciągu 5 lat spłacić raty, co automatycznie zwalnia go z zabezpieczenia, czyniąc jednocześnie jedynym właścicielem. Leasing z kolei łączy w sobie cechy kredytu i dzierżawy, co w praktyce oznacza, że po zakończeniu trwania umowy ma do wyboru dwie opcje: wykupienie auta po korzystnej cenie albo użytkowanie innego na takich samych zasadach.  Warto w tym momencie podkreślić, iż MAN Financial Services udziela leasingu operacyjnego a więc VAT zostaje naliczany stopniowo, nie z góry. Najem długoterminowy stanowi natomiast idealną alternatywę dla kredytu bądź leasingu jeśli np. brakuje nam czasu na skupianie się na kwestiach takich jak ubezpieczenie, rejestracja auta czy serwisowanie.  Główny atut najmu to po prostu wygoda. Po stronie najemcy pozostaje bowiem wyłącznie regulowanie comiesięcznych rat i tankowanie paliwa. Co istotne, za pakiet komfortu wcale się nie przepłaca. Wręcz przeciwnie. Koszty są relatywnie niskie z tego względu, że dotyczą tylko korzystania z samochodu a nie jego nabycia.

Jak widać każdy z wyżej omówionych sposobów na powiększenie floty posiada zalety. Optymalny wybór determinują zatem potrzeby przedsiębiorcy. Jeśli ten zamierza zainwestować środki w najnowsze, a co za tym idzie najdroższe ciężarówki, wiele aspektów przemawia za najmem długoterminowy, szczególnie gdy jednocześnie firma nie generuje jeszcze wysokich przychodów.  Leasing operacyjny, jako najbardziej uniwersalna i elastyczna  opcja finansowania ma szansę okazać się korzystny dla szerszego grona firm, tak tych bogatszych, o ugruntowanej pozycji na rynku jak i start-opów.  W pierwszym przypadku nadwyżkę kapitału można bowiem przeznaczyć na znaczący wkład własny, skracając w ten sposób czas obowiązywania umowy leasingowej. Im krótszy jej okres, tym wyższe raty a więc koszty- często wręcz poszukiwane celem zredukowania podatku.  Od początkujących w biznesie, nie posiadających przeważnie oszczędności i niekiedy też historii kredytowej nie wymaga się natomiast angażowania środków na starcie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ