Zacznijmy od tego, czym właściwie jest działalność gospodarcza. Według ustawy z 2 lipca 2004 jest to działalność zarobkowa, która może polegać na produkcji, handlu, świadczeniu usług, budownictwie lub poszukiwaniu i wydobywaniu surowców. Ponadto działalnością gospodarczą nazwiemy każdą działalność zawodową, która odbywa się w sposób zorganizowany i stały. Wśród przepisów ww. ustawy znajdziemy też podstawowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej, które powinien znać każdy początkujący przedsiębiorca. Na czym polegają?
Zasada swobody działalności gospodarczej
Według tej zasady każdemu przedsiębiorcy przysługują równe prawa w zakresie zakładania, prowadzenia i zakończenia działalności gospodarczej. Ponadto to przedsiębiorca decyduje, w jakiej formie chce prowadzić działalność (firma jednoosobowa, spółka cywilna, spółka prawa handlowego, spółdzielnia itp.) i w jaki sposób będzie ją wykonywać (np. samodzielnie czy z pracownikami, stacjonarnie czy przez Internet itp. ). Oczywiście swoboda nie oznacza samowoli – przedsiębiorca musi dostosować się do przepisów prawa, ponadto działalności regulowane wymagają uzyskania licencji, koncesji lub zezwolenia.
Zasada uczciwego prowadzenia działalności gospodarczej
Zgodnie z tą ww. ustawą przedsiębiorca powinien przestrzegać zasad uczciwej konkurencji, przestrzegać norm obyczajowych także dbać o słuszne interesy konsumentów. Niestety, przedsiębiorcy bardzo często zapominają o tej zasadzie i nagminnie łamią prawa konsumentów. W sklepach spotykamy się z inną ceną przy produkcie, a inną przy kasie. Reklamy telewizyjne wprowadzają nas w błąd, obiecując „cuda na kiju”. Firmy usługowe wykonują zlecenie po najmniejszej linii oporu, oszczędzają na materiałach i zręcznie maskują „fuszerki”. W wielu sklepach internetowych łatwiej kupimy podróbkę niż oryginał. To tylko nieliczne przykłady „przestępstw” wobec konsumentów.
Zasady prowadzenia działalności gospodarczej obejmują także konkurencję i tu również mamy do czynienia z niezbyt przykładną postawą. Nowi przedsiębiorcy stosują dumping cenowy albo uprawiają czarny PR, aby „wygryźć” firmy działające na rynku od wielu lat. Wiele firm bez skrupułów naśladuje lub podrabia oryginalne produkty, co godzi w dobre imię marki i powoduje utratę części klientów (w myśl zasady: skoro coś tak samo wygląda, to po co przepłacać za oryginał?)
Inne zasady prowadzenia działalności gospodarczej
W myśl Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca powinien tak prowadzić swoją firmę, aby nie narażać zdrowia i życia ludzkiego, moralności publicznej oraz środowiska.
Przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą towarów na terenie Polski muszą umieszczać dane o produkcie w języku polskim, w szczególności chodzi o nazwę i adres przedsiębiorstwa, nazwę produktu oraz inne informacje wymagane prawem.
Zasady prowadzenia działalności gospodarczej wskazują także na konieczność posługiwania się numerem NIP na oświadczeniach, w obrocie prawnym i gospodarczym.