Wybór kierunku studiów powinien być uzależniony między innymi od rynku pracy. Kilkanaście lat temu miał miejsce „boom humanistyczny”, gdy do najbardziej obleganych kierunków studiów należały psychologia, pedagogika, historia oraz marketing i zarządzanie. Zapotrzebowanie było wysokie, toteż pracy po studiach humanistycznych nie brakowało. Dziś na pytanie czy będę mieć pracę po pedagogice, dostaniesz nieco sarkastyczną odpowiedź: pewnie, w McDonaldzie stale kogoś potrzebują… Zatem jaki kierunek studiów wybrać, aby nie groziło Ci bezrobocie?

Kierunki ekonomiczne i administracyjne

Analityka biznesu, biznes elektroniczny, ekonomia, finanse i rachunkowość biznesu, a może kierunek ekonomiczno-prawny? Bez względu na to, jaki kierunek z dziedzin ekonomicznych wybierzesz, nie powinieneś mieć problemów z pracą. Dobrego finansisty potrzebuje każda większa firma, a jeśli znasz kilka języków obcych, masz spore szanse na pracę w międzynarodowej korporacji. Ile można zarobić po kierunkach ekonomicznych? Na dobry początek dostaniesz 3000 zł brutto, w dużym przedsiębiorstwie możesz liczyć na 4000 zł. Jeśli awansujesz na stanowisko samodzielnego księgowego, Twoje zarobki mogą wzrosnąć do 9000 zł brutto. Kierownik działu finansowego może zarobić do 22 000 zł brutto, zaś pensja dyrektora zaczyna się od kwoty 30 000 zł. Teraz już wiesz, jaki kierunek studiów wybrać, aby być bogatym.

Kierunki inżynieryjno-techniczne

Ile dziś zarobiłby inżynier Karwowski? Jako specjalista od produkcji, badań i rozwoju czy konstruktor, możesz liczyć na średnie zarobki rzędu 5000 zł. Jednak w dużej firmie możesz zarabiać od razu powyżej 10 000 zł! Wynagrodzenie kierownika w branży budowlanej może sięgać 25 000 zł, zaś stanowisko dyrektora zapewni Ci pensję w granicach 35 000 zł. Zarobki prezentują się świetnie, ale jaki kierunek studiów inżynieryjnych wybrać? Na brak pracy nie mogą narzekać absolwenci budownictwa i dziedzin pokrewnych, choć maturzyści coraz częściej wybierają kierunki związane z proekologicznymi technologiami, np.: chłodnictwo, klimatyzacja i technologie zintegrowane, ekoenergetyka czy gospodarowanie surowcami odnawialnymi. Jedno jest pewne – niezależnie od wyboru kierunku, specjalista inżynier raczej nie zasili kolejki do „pośredniaka”.

Kierunki informatyczne

Branża IT jest nienasycona – intensywny rozwój technologii informatycznych prowadzi do tego, że wciąż powstają nowe kierunki studiów, w tym wiele o bardzo wąskiej i nowoczesnej specjalizacji. Oferta jest bardzo szeroka – możesz studiować aplikacje Internetu rzeczy, bioinformatykę i biologię systemów, informatykę w biznesie, a nawet projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. Z pewnością opłaca się zostać programistą – nawet bez doświadczenia możesz zarobić do 6000 zł brutto. Jako samodzielny developer możesz liczyć na 14 000 brutto, zaś na stanowisku menedżera IT zarobisz do 20 000 brutto. Jeśli zatem częściej przebywasz w środowisku wirtualnym niż w realu i znasz się na komputerach lepiej niż na ludziach, już wiesz, jaki kierunek studiów wybrać.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ