Wybór kierunku studiów nigdy nie jest prostą sprawą – wszak ta decyzja zdeterminuje całe Twoje dorosłe życie, karierę i powodzenie finansowe. Nawet jeśli od dawna jesteś zdecydowany na jeden kierunek, musisz przemyśleć wszystkie „za i przeciw”. Czy jesteś pewien, że poradzisz sobie w wybranej dziedzinie? Czy ten kierunek zapewni Ci pracę i godziwe zarobki? A może wybierasz studia „z braku laku” i szukasz mało wymagającego kierunku? Niemniej, wybór studiów to nie wszystko – musisz zdecydować się również na konkretną uczelnię. Jeśli zatem zadajesz sobie pytanie: gdzie na studia, być może ten wpis pomoże Ci podjąć tę ważną decyzję.

Gdzie na studia – uczelnia prywatna czy uniwersytet?

W przypadku wielu zawodów wybór uczelni odpowiada za powodzenie na rynku pracy. Nie jest tajemnicą, że pracodawcy, headhunterzy i rekruterzy przychylniejszym okiem spoglądają na absolwentów uniwersytetu czy politechniki, niż na studentów uczelni prywatnych. Jeśli zatem chcesz płacić za naukę, musisz zdać sobie sprawę, że w oczach potencjalnego pracodawcy będziesz mniej wiarygodny niż kandydat z uczelni państwowej.

W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że studenci uczelni niepublicznych są mniej zdolni i zdają egzaminy głównie dzięki wysokim opłatom. Według powszechnej opinii uczelnia prywatna służy wyłącznie do zdobycia dyplomu, a nie wiedzy czy zawodowych umiejętności. Natomiast jeśli student uczy się „za darmo”, musi ciężko pracować aby utrzymać się na roku i zdać wszystkie egzaminy w terminie. Nie mówiąc już o tym, że studiowanie na uniwersytecie, politechnice czy akademii jest znacznie bardziej nobilitujące w środowisku niż studiowanie na prywatnej uczelni.

Nie wiesz gdzie studiować? Sprawdź ranking uczelni!

Gdzie na studia? W podjęciu tej ważnej decyzji pomogą Ci rankingi uczelni akademickich, które uszeregowują szkoły wyższe według różnych kryteriów – efektywności naukowej, prestiżu, innowacyjności, publikacji naukowych, potencjału naukowego, międzynarodowości, potencjału pracodawców oraz zadowolenia studentów. Zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze i wybierz uczelnie znajdujące się na wyższych pozycjach.

Studiować we własnym mieście czy wyjechać?

Oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony. Studiowanie we własnym mieście z pewnością jest tańsze, gdyż możesz mieszkać z rodzicami, nie musisz martwić się o codzienne wydatki i mniej płacisz za komunikację miejską. Jednak wyjazd na studia to wspaniałe doświadczenie –  zyskujesz większą swobodę, a zarazem jesteś bardziej odpowiedzialny za siebie i musisz nauczyć się rozsądnie gospodarować funduszami. W dodatku możesz zasmakować typowego studenckiego życia z imprezami, dekadencką atmosferą i szalonymi pomysłami. Niemniej, na pytanie – gdzie na studia, czasami można uzyskać bardzo jednoznaczną odpowiedź. O ile psychologię, marketing czy informatykę można studiować niemal w każdym większym mieście, o tyle przy wyborze reżyserii filmowej czy aktorstwa wielu maturzystów rozważa jedynie łódzką „Filmówkę” czy Akademię Teatralną w Warszawie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ