Jak prawidłowo nawodnić organizm?

Długotrwałe nieprawidłowe nawodnienie organizmu może być przyczyną nieprzyjemnych objawów. Może się zdarzyć, że obok gorszego nawodnienia pojawia się nieprawidłowy poziom elektrolitów, a te z kolei mają udział w przebiegu zachodzących w organizmie procesów biochemicznych. Sprawdź, jak skutecznie dbać o odpowiedni poziom nawodnienia i jak uzupełnić elektrolity.

Nawodniony organizm działa prawidłowo i ma odpowiedni poziom elektrolitów. Te substancje niezbędne do życia to roztwory jonów, czyli atomów zdolnych do przewodzenia prądu elektrycznego. Biorą one udział w przewodzeniu impulsów elektrycznych przez całe ciało. Do głównych elektrolitów należą: wapń, potas i magnez. Wpływają one na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, w tym serca. Z kolei sód i chlorki to składniki płynu międzykomórkowego. Nic dziwnego, że te roztwory jonów tak bardzo wpływają na samopoczucie!

Codziennie pij wodę

Dorosły człowiek w naszej szerokości geograficznej powinien przyjmować co najmniej 2-2,5 litra płynów podczas umiarkowanej aktywności. Pomijając sytuacje wytężonego wysiłku, takiego jak praca fizyczna czy zawody sportowe (np. biegi, triatlon itp.), gdy optymalnym rozwiązaniem mogą być specjalne napoje dla sportowców, dobrym sposobem na nawadnianie jest woda mineralna. Jednak nie zawsze sama woda mineralna wystarczy, aby utrzymać elektrolity na prawidłowym poziomie. Wtedy mogą się sprawdzić elektrolity do picia.

Pamiętaj też, że organizm jest w stanie przyswoić tylko określoną ilość płynu w czasie, dlatego najkorzystniejsze jest picie wody małymi łyczkami w ciągu całego dnia. Jeśli wypijesz kilka szklanek na raz być może ugasisz pragnienie, lecz nie nawodnisz organizmu skutecznie. Oprócz wody mineralnej bez obaw możesz pić napary ziołowe, naturalne soki oraz herbatę zieloną, czerwoną i białą.

Jak uzupełnić elektrolity?

Nieprawidłowy poziom nawodnienia organizmu wiąże się z zaburzeniem równowagi elektrolitów. Dotyczy to szczególnie osób intensywnie ćwiczących fizycznie albo długotrwale uczących się i pracujących. Nieodpowiedni poziom elektrolitów może powodować zaburzenia działania układu nerwowego, a co za tym idzie – uczucie zmęczenia i znużenia, osłabienie i trudności w koncentracji. W takim przypadku dobrze jest szybko uzupełnić składniki mineralne w organizmie o elektrolity do picia – na przykład elektrolity w tabletkach musujących.

Ogranicz spożycie substancji, które mają działanie odwadniające

Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy lub mocnej czarnej herbaty, koniecznie pamiętaj o wypiciu dodatkowych szklanek wody na każdą filiżankę. Kawa jest bogata w kofeinę, a herbata w teinę. Te substancje działają na organizm w sposób odwadniający, dlatego nie wliczaj ich do 2,5-litrowej porcji codziennych płynów. To samo dotyczy spożywania napojów energetycznych, gazowanych napojów z zawartością kofeiny oraz alkoholu. Ból głowy na drugi dzień po wypiciu alkoholu nierzadko wiąże się właśnie z odwodnieniem organizmu. Niewykluczone, że elektrolity do picia pomogą ci uporać się ze złym samopoczuciem związanym z wypłukaniem składników mineralnych z organizmu.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ