Co warto wiedzieć o śrubach nierdzewnych

Bez względu na to, czy wykorzystujemy do prac domowych nity zrywalne, czy złącza ciesielskie, zawsze są one narażone na ogromne zagrożenie w postaci rdzy. Wpływać ona będzie na osłabienie konstrukcji tych elementów, co może nawet spowodować ich zerwanie. Nic więc dziwnego, że w takich sytuacjach bardzo często szuka się rozwiązania odpornego na rdzewienie. Polecane są wtedy specjalne śruby nierdzewne.

Czym jest śruba nierdzewna?

Jak nazwa sama wskazuje, tego rodzaju śruba odporna jest na rdzewienie. Jak to jednak jest możliwe? W jaki sposób element metalowy, który cały czas poddawany jest działaniu wilgoci, może być zabezpieczone przed pojawianiem się na jego powierzchni rdzy?

Oczywiście wszystko to możliwe jest dzięki specjalnemu stopowi stali. Stal A2, bo właśnie on niej mowa, zawiera spore ilości chromu. Jest to niezwykły metal, który nie wchodzi w reakcje z tlenem. A jak każdy uczeń szkoły podstawowej wie, to właśnie tlen jest odpowiedzialny za pojawianie się rdzy.

Co ciekawe, chrom daje jeszcze inne interesujące właściwości takiej śrubie. Jest ona również żaroodporna, a także bardzo łatwa w czyszczeniu. Nie da się również nie zauważyć, że chromowana śruba rewelacyjnie się prezentuje wizualnie.

Przeczytaj także: https://bizneswiki.pl/elementy-zlaczne-i-ich-zastosowanie-w-przemysle/

Przemysłowe zastosowanie śrub nierdzewnych

Jak można łatwo się domyślić, potencjalne korzyści z używania nierdzewnych śrub szybko zauważono w branży przemysłowej. W jaki zatem sposób są one wykorzystywane przez przemysł?

Rzecz jasna z takimi śrubami można łatwo zetknąć się na statkach. W tym wypadku ma się jednak do czynienia ze śrubami ze sali A4, które dodatkowo są kwasoodporne. Gwarantuje im to nie tylko zabezpieczenie przed rdzewieniem, lecz także przed niekorzystnym działaniem soli morskiej.

Gdzie jeszcze wykorzystywane są takie śruby? Powszechnie używa się ich na wszystkich konstrukcjach, które mają styczność z wilgocią. Mowa jest więc np. o platformach wiertniczych, lecz także o mostach. Śruby te gwarantują tym konstrukcjom wysoką trwałość i odporność na szkodliwe czynniki mogące je uszkodzić.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Domowe zastosowanie śrub nierdzewnych

Co bardzo ciekawe, śruby nierdzewne nie są używane tylko w przemyśle ciężkim, lecz można się z nimi zetknąć także w domu lub w różnych przedmiotach i maszynach używanych każdego dnia.

Przykładowo trudno sobie wyobrazić samochód lub nawet zwykły rower bez takiego rodzaju śrub. To właśnie śrubami nierdzewnymi skręcane są balustrady balkonowe, przykręcane są specjalne daszki nad drzwiami czy łączone są ze sobą przęsła ogrodzeniowe. Zastosowanie tego elementu łączeniowego jest naprawdę niezwykle szerokie.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ