Podobnie jak szekspirowski książę Danii zadaje sobie egzystencjalne pytanie być albo nie być, tak i każdego maturzystę trapią równie poważne rozterki. Iść na studia czy nie iść? Wybrać dziedzinę humanistyczną czy nauki ścisłe? Uniwersytet, politechnika czy uczelnia niepubliczna? Przyznasz, że i Tobie zdarzyło się nie przespać nocy z powodu podobnych pytań. Nie dość, że maturzyści sami je sobie zadają praktycznie non-stop, to jeszcze słyszą je od nauczycieli i rodziców. Jednak nie każdy uczeń wie, że może skorzystać ze specjalnych testów kompetencji i zainteresowań zawodowych. Tymczasem przy rozważaniu kwestii jakie studia testy mogą nie tylko pomóc w wyborze kierunku, ale również ułatwią obranie życiowej ścieżki.

Jakie studia wybrać, czyli rozterki maturzysty

Jeśli nie masz zielonego pojęcia, jakie studia wybrać, test kompetencji może być przydatnym narzędziem. Jednak autoanaliza to nie wszystko, musisz wziąć pod uwagę także dodatkowe czynniki. Możesz wprawdzie zasugerować się zdaniem rodziców, ale przecież to Ty będziesz „męczyć się” przez 3-6 lat na uczelni. Po ukończeniu studiów czeka Cię kilkadziesiąt lat pracy w zawodzie (przynajmniej teoretycznie) – wypadałoby więc, aby praca sprawiała Ci satysfakcję.

Jeśli nadal nie wiesz, jakie studia wybrać, możesz kierować się również rankingami uczelni. Sprawdź, która zapewnia najlepsze środowisko do edukacji i pracy naukowej, a która jest najwyżej oceniana przez studentów oraz pracodawców. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną uczelnię, zajrzyj na stronę Ministerstwa Nauki. W sekcji dla studentów znajdziesz listy ostrzeżeń (kategoria Uczelnie-wykazy), na które trafiają uczelnie w likwidacji, uczelnie z cofniętymi i zawieszonymi uprawnieniami oraz uczelnie o negatywnej ocenie programowej. Pamiętaj, że dla Twojej przyszłej kariery zawodowej ma znaczenie nie tylko wybór kierunku studiów, ale również renoma uczelni.

Nie wiesz, jakie studia wybrać? Test prawdę Ci powie!

Test kompetencji i zainteresowań znajdziesz na wielu stronach poświęconych edukacji lub serwisach z testami zawodowymi. Oto przykładowe zagadnienia, na jakie będziesz musiał odpowiedzieć:

  1. Lubię uczyć się języka polskiego/matematyki/biologii i chemii/w-f.
  2. Chętnie czytam czasopisma o tematyce technicznej.
  3. Często zwiedzam wystawy historyczne/naukowe.
  4. Lubię przeprowadzać doświadczenia z fizyki/chemii/biologii.
  5. Lubię oglądać programy przyrodnicze.
  6. Jestem wolontariuszem w schronisku dla zwierząt.
  7. Nauka języka obcego nie sprawia mi problemów.
  8. Gdy rozwiązuję zadanie matematyczne, ludzie mogliby dla mnie nie istnieć.
  9. Potrafię sam naprawić komputer i praktycznie nie wychodzę z pracowni informatycznej.
  10. Fascynują mnie choroby i nie mdleję na widok krwi.

Oczywiście pytań będzie znacznie więcej, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i udzielać odpowiedzi najbliższych prawdy. Co jakiś czas warto ponawiać test wyboru studiów, aby potwierdzić swoje predyspozycje i sprawdzić, czy narzędzie nadal wskazuje ten sam kierunek.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ