Etykiety samoprzylepne

Materiały samoprzylepne znalazły szerokie zastosowanie w produkcji etykiet, metek, reklam i ogłoszeń informacyjnych, plakatów, prac dekoracyjnych. Etykieta składa się z kilku warstw charakterystycznych dla tego asortymentu. Każdy producent etykiet samoprzylepnych wykorzystuje ten schemat, by w efekcie odróżniać się od konkurencji.

Budowa materiału samoprzylepnego

Producenci etykiet samoprzylepnych dbają, by ich wyroby wspierało doświadczenie branży, dlatego materiał samoprzylepny składa się z czterech głównych komponentów:

– materiał powierzchniowy;

– klej;

– warstwa silikonowa;

– papier bazowy.

Materiałem powierzchniowym mogą być różnego rodzaju papiery np. termo lub samokopiujące, tektury i folie syntetyczne.

Klej można zastosować w kilku odmianach:

– klej stały jest stosowany w przypadkach, gdy etykieta musi pozostać na powierzchni roboczej przez cały okres użytkowania; próby oddzielenia etykiety powodują jej uszkodzenie;– klej permanentny ma właściwości natychmiastowej przyczepności; jest stosowany w przypadku nierównych, porowatych powierzchni roboczych;– wielokrotnego użytku jest stosowany w przypadkach, gdy po pewnym czasie należy oddzielić etykietę od powierzchni roboczej bez pozostawienia śladów kleju;– kleje specjalne stosuje się w przemyśle spożywczym np. do mrożonek, lub zmywalny do wyrobów tekstylnych;

Warstwa silikonowa jest opcjonalna. Zabezpiecza etykietę, która ma służyć przez długi czas oraz tworzy efekt trójwymiaru.

Forma ekspozycji

Producent etykiet samoprzylepnych, materiały samoprzylepne dostarcza w arkuszach i rolkach. Ten sposób konfekcjonowania półproduktów pozwala na zastosowanie powszechnie znanych metod drukowania. Wysokiej jakości opakowanie pozwala przechowywać materiały samoprzylepne w taki sam sposób, jak zwykłe rodzaje papierów drukowanych.

Wersja specjalna

Obok tradycyjnych etykiet papierowych pojawiają się etykiety na papierze ze specjalną powłoką, papierze laminowanym, kartonie, folii aluminiowej, papierze metalizowanym, foliach, na wszystkich rodzajach tworzyw sztucznych, na papierze syntetycznym, metalu, tkaninie i gumie. Producenci etykiet samoprzylepnych poszerzają wybór dostępnych materiałów wraz z pojawieniem się na rynku nowości surowcowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ