Od początku 2021 roku obowiązkowe stały się urządzenia ewidencjonujące sprzedaż, które mają stały dostęp do internetu. Dzięki temu dane sprzedaży, przykładowo okresowe raporty fiskalne, mogą być wysyłane bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas, którego administratorem jest Ministerstwo Finansów. Czy kasa lub drukarka fiskalna online może pomóc w rozwoju firmy? W jaki sposób wybrać adekwatne urządzenie? Czy są jakieś dodatkowe zalety posiadania takiego urządzenia?

Dopłata do nowoczesności

W związku z tym, że taka wymiana stała się obowiązkiem, państwo oferowało adekwatne dopłaty do zakupu nowych urządzeń. Każde urządzenie pozyskane przed 31 kwietnie 2019 roku, podlegało pewnym odciążeniom. Po kupnie drukarki fiskalnej online, czy kasy o takiej funkcjonalności, można było odliczyć sobie ulgę. Wynosiła ona 90% kosztów zakupu, jednak nie mogło być to więcej niż 700 złotych. Zakładając optymistyczny scenariusz, w którym kasa kosztowała około 800 złotych, wkład własny wyniósł zaledwie ułamek całości, a do dyspozycji pojawiło się fabrycznie nowe urządzenie, które wystarczy na lata użytkowania. Co ważne, taką ulgę można było odliczyć tylko przy pierwszym zakupie, kolejne muszą być finansowane w całości przez firmę. Ma to o tyle sens, że tak duży jednorazowy wydatek uderzył głównie w mniejszych przedsiębiorców. Niestety, duża część z nich nie mogła sobie pozwolić i na takie zmiany, często również przez ograniczenia w dostępie do internetu w siedzibie firmy. Drukarka fiskalna online odciążyła przedsiębiorców i tak operujących na komputerze z wyższych kosztów, gdyż wymaga tylko odpowiedniego oprogramowania. Ułatwia to połączenie stanu magazynowego z dostępnością towarów w programie kasowym.

Duży wybór

Oglądając na półce przeróżne modele, warto zdać sobie sprawę z ich odmienności. W przypadku kas fiskalnych będzie to, chociażby tak oczywista rzecz, jak rodzaj łącza internetowego. Użytkując ją głównie stacjonarnie, oczywiste wydaje się podłączenie kablem LAN. Inna opcja, która przyda się w branży przenośnej, to połączenie GSM – przy pomocy karty SIM. Daje to możliwość zabrania kasy na wyjazd, czy do klienta, a także przydaje się w sklepach w niedużych miejscowościach, gdzie nie ma stałego łącza. Drukarki fiskalne online różnią się między sobą głównie marką oraz rozmiarem papieru termoczułego. Nie powinno się na nich oszczędzać, gdyż mają wystarczyć na długie lata, a ich reperacje są kosztowne. W przypadku rozmiaru rolki wypadałoby rozeznać się w dostępności ich rozmiarów w okolicznych sklepach zaopatrzeniowych. Nowoczesna drukarka fiskalna online da się podpiąć do zwykłego komputera stacjonarnego, jak i terminala POS.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ