Automatyka budynkowa

Czy budynek może być inteligentny? Jak najbardziej. Jakby nie patrzeć – z roku na rok przybywa specjalistycznych urządzeń wykorzystywanych do obsługi budynków. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania, mamy możliwość skoordynowania ich współpracy. Automatyka budynkowa sprawia, że systemy wentylacji, oświetlenia, ogrzewania oraz liczne inne mogą pracować w sposób inteligentny. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – na czym polega owa „inteligentna współpraca”, jakie korzyści płyną z zastosowania automatyki budynkowej oraz dlaczego warto w nią zainwestować.

Automatyka budynkowa – dla kogo?

W obsłudze każdego budynku bierze udział wiele urządzeń, które składają się na skomplikowane systemy. Do niedawna jeszcze ich pracę obsługiwaliśmy w sposób analogowy. Przykładowo – uruchomienie światła w wybranej części budynku polegało na fizycznym „włączeniu” wszystkich przełączników. Obecnie systemy oświetleniowe (oraz liczne inne) mogą pracować w sposób zautomatyzowany.

Automatyzacja ich pracy może przynieść różnorodne korzyści. Przede wszystkim – mamy możliwość precyzyjnego zaprogramowania godzin ich pracy oraz momentów, w których uruchamiają się i wyłączają. Jest to świetny sposób, aby wygenerować oszczędności w opłatach za prąd. Sytuacja ta dotyczy również systemów przepływu energii cieplnej, systemów wentylacji, detektorów ruchu, elektrycznych żaluzji i wielu innych systemów zamontowanych w danym budynku.

Możliwość wygenerowania oszczędności powinna zadowolić nie tylko osoby prywatne mieszkające w domach wolnostojących, ale również menadżerów i dyrektorów dużych przedsiębiorstw produkcyjnych i budynków użyteczności publicznej. Automatyka budynkowa świetnie sprawdza się w obsłudze hal produkcyjnych, siedzib korporacji, a także szkół, biurowców, szpitali i budynków użyteczności publicznej.

Zastosowanie automatyki budynkowej przynosi również inne korzyści. Oprócz możliwości obniżenia wydatków, automatyka pozwala nam na sterowanie wszystkimi systemami jednocześnie. Odbywa się to za pomocą specjalnego, łatwego w obsłudze oprogramowania. Za jego pomocą możemy tworzyć bardziej rozbudowane sekwencje działań poszczególnych urządzeń.

Automatyka budynkowa a regulatory ciśnienia – presostaty

Zakres urządzeń, które może obsługiwać automatyka budynkowa, poszerza się z roku na rok. Do niedawna jeszcze głównym celem zastosowania automatyki budynkowej było skoordynowanie współpracy detektorów ruchu i włączników światła. Możliwości oferowane obecnie są o wiele większe.

Szczególną popularnością cieszą się presostaty, czyli specjalistyczne urządzenia służą do kontroli ciśnienia w poszczególnych instalacjach. Presostaty precyzyjnie mierzą poziom ciśnienia w danym momencie oraz w przypadku jego wzrostu lub spadku – pozwalają na jego szybkie uregulowanie. Szczególnie często korzysta się z presostatów w instalacjach grzewczych, przewodzących wodę, wentylacji i chłodzeniu.

Automatyka budynkowa pozwala na skoordynowanie pracy tych systemów w taki sposób, by w momencie wystąpienia problemów z ciśnieniem natychmiast podejmowane były odpowiednie działania zapobiegające.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ