Zarządzanie flotą samochodów to wyzwanie w każdej firmie. Jasno trzeba obliczyć rachunek zysków i strat, aby wybrać taki sposób na jej rozbudowę, który przyniesie najwięcej korzyści. Jedną z metod pozyskiwania samochodów jest ich wynajem, zarówno krótko-, jak i długoterminowy. O czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wypożyczeniu auta? Na co zwracać uwagę?
Zalety wynajmu samochodów
Rozwój biznesu wiąże się z podejmowaniem szeregu decyzji, które dotyczą inwestowania pieniędzy. Środki można lokować w sprzęcie, ludziach, ale także w środkach transportu, które ułatwiają podróże służbowe i uniezależniają firmę od np. podróży koleją czy samolotem. Zakup samochodu za gotówkę jest jednak drogi i nie wszystkie firmy są w stanie ponieść takie koszty. Ponadto po zakupie firma musi utrzymać pojazd w należytym stanie, dbać o jego ubezpieczenie, naprawy i regularny przegląd. W wypadku kilku czy kilkunastu samochodów oznacza to spory obowiązek dla jednego pracownika.
Wynajem pod tym względem jest znacznie prostszy. Wszystko zawiera się w jednej miesięcznej fakturze (poza oczywiście zakupem paliwa czy innych płynów eksploatacyjnych). Ponadto zaletą wypożyczenia jest to, iż jest to elastyczna forma pozyskiwania nowych pojazdów. Możemy z góry określić, na jak długo auto będzie potrzebne i w jakiej lokalizacji. Mogą to być 24 godziny, a równie dobrze kilka miesięcy. Co równie istotne, koszt wynajmu jest nieporównywalnie niższy od ceny nowego samochodu. W ten sposób firma może mieć zróżnicowaną flotę albo okazjonalnie korzystać z pojazdów klasy premium czy vanów. Poza tym w wypożyczalni dostępne są pojazdy, których wiek nie przekracza 2-3 lat, co mocno wpływa na komfort jazdy, zużycie paliwa i właściwości jezdne każdego z nich.
Wypożyczenie samochodu a koszty w firmie
Wynajem długoterminowy to koszt uzyskania przychodu. Przedsiębiorcy, którzy wypożyczają samochody, odliczają VAT z tytułu najmu. Jeśli auto nie jest wykorzystywane do celów służbowych, to odliczają 100% VAT, w przeciwnym wypadku tylko 50%. Paliwo, parking czy autostrada przedsiębiorca firmy księgują w 100% lub 75% (gdy pojazd jest użytkowany również prywatnie). Łatwo w ten sposób wykazać koszty, co jest istotne w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa.
Jak wypożyczyć samochód dla firmy?
Chcąc pozyskać w ten sposób pojazd, najlepiej wcześniej zarezerwować go przez internet, co jest możliwe m.in. na stronie wypożczalni samochodów Flex Rent, wypożyczalni obecnej na większości dużych lotnisk w Polsce. W ten sposób masz pewność, że auto będzie dostępne w danym terminie. Do wynajmu potrzebujemy ważnej karty kredytowej, dokumentu tożsamości oraz prawo jazdy kierowcy (lub dodatkowego kierowcy), który będzie użytkował auto. Ponadto niezbędne są dane firmy, czyli NIP, nazwa i tym podobne. Na miejscu w Flex Rent dowiesz się wszystkich okoliczności, które wpływają na wysokość wynajmu (np. obecność dodatkowych usług, takich jak przedpłata paliwowa czy zniesienie udziału własnego). Na dobową stawkę wpływa przede wszystkim klasa pojazdu, który chcesz wypożyczyć, ale również obecność dodatkowego wyposażenia (np. GPS). Szukasz auta na wynajem dla swojej firmy? Zgłoś się do Flex Rent!